more_horiz

Polska czeka na środki z KPO. Zbigniew Kuźmiuk: pani Jourova nie może wypowiadać się za całą KE

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 22:04
- Potrzeba czasu, aby ustawa zgłoszona przez prezydenta weszła w życie, ale wszystkie warunki polityczne, które postawiła Komisja Europejska, zostały spełnione - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.
Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew Kuźmiuk Foto: PR24/AK

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Věra Jourova powiedziała w czwartek podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie wypełnia warunków określonych w KPO.

"Najwyższy czas uderzyć pięścią w stół"

Zbigniew Kuźmiuk odniósł się do słów wiceprzewodniczącej KE. - Wypowiedź Věry Jourovej jest co najmniej zastanawiająca, doszło do porozumienia pomiędzy premierem Morawieckim a przewodniczącą von der Leyen, podstawą jego był projekt ustawy zgłoszony przez prezydenta, który wcześniej był konsultowany z gabinetem politycznym przewodniczącej, w takiej formie został uchwalony - przypomniał.

- Pani Jourova jest komisarzem i wiceprzewodniczącą KE, ale skoro w Polsce była przewodnicząca von der Leyen i publicznie powiedziała, że to, co przyjął polski parlament, spełnia warunki, to wypowiedź pani Jourovej jest co najmniej zastanawiająca. Ja wiem, że premier Morawiecki jest człowiekiem kompromisu, ale już najwyższy czas uderzyć pięścią w stół i poprosić przewodniczącą o panowanie nad członkami Komisji. Pani Jourova ma jeden głos, może zgłosić votum separatum w czasie głosowania, ale nie może wypowiadać się za całą Komisję, a dzisiaj jakby zaprezentowała stanowisko całej Komisji - stwierdził europoseł.

Posłuchaj
25:44 PR24_mp3 2022_06_30-20-32-55.mp3 Zbigniew Kuźmiuk o funduszach z KPO dla Polski (Polskie Radio 24 / Szkiełko i oko)

Zobacz także:

Komisja Europejska zaakceptowała na początku czerwca polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO). To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in., że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji", i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Szkiełko i oko

ProwadzącyDorota Kania

Gość: Zbigniew Kuźmiuk 

Data emisji: 30.06.2022

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także