more_horiz

Nowa broń w rękach Rosjan? Prof. Gielerak: chmura radioaktywna może się przemieszczać przez setki kilometrów

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 21:47
- Bardziej niż broni chemicznej bałbym się skażenia promieniotwórczego na bazie izotopów znajdujących się w ukraińskich elektrowniach jądrowych, oczywiście pod przykrywką prowokacji, twierdzenia, że jest to wina Ukraińców - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
 .
Чарнобыльская АЭС.Foto: Shutterstock/Miłosz Maślanka

Zaporoska Elektrownia Atomowa w Enerhodarze, na południowym wschodzie Ukrainy, największa tego typu w Europie i trzecia na świecie, została zajęta przez wojska rosyjskie na początku marca.

Prof. Grzegorz Gielerak komentował możliwość użycia przez Rosję podczas wojny na Ukrainie broni biologicznej lub chemicznej. Jak stwierdził, podobny skutek może odnieść skażenie promieniotwórcze pewnego terenu, nawet kosztem życia jego mieszkańców lub żołnierzy agresora. - W armii rosyjskiej nic się nie zmieniło od setek lat, a na pewno od czasów II wojny światowej, to jest, jak się mówi "mięso i stal". Żołnierz, jego życie nie stanowi aż tak istotnej wartości z punktu widzenia rosyjskich dowódców wojskowych. Przykładem może być opisywane dość szeroko zachowanie żołnierzy rosyjskich na terenie elektrowni atomowej w Czarnobylu, jak wiemy bardzo skażonym, gdzie Rosjanie urządzali sobie masowe przejażdżki pojazdami gąsienicowymi, wzniecając tumany kurzu. Specjaliści ocenili, że spora część z tych ludzi nie przeżyje najbliższych kilu lat - zauważył gość audycji.

- Chmura radioaktywna może się przemieszczać na setki kilometrów, możemy sobie łatwo wyobrazić, jakie to będzie miało choćby reperkusje międzynarodowe, jak mogą się zachowywać zmęczone już społeczeństwa krajów zachodnich w kontekście determinacji do dalszego prowadzenia wojny. My tę wojnę postrzegamy inaczej, toczy się u naszych granic, dla nas z punktu docelowego bezpieczeństwa w Europie może się zakończyć tylko w jeden sposób, liczymy, że zwycięstwem - mówił prof. Gielerak. 

Posłuchaj
24:52 PR24_mp3 2022_07_14-20-33-41.mp3 Prof. Grzegorz Gielerak o wojnie na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Szkiełko i oko)

Czytaj także:

W audycji poruszono także temat wzrastającej liczby przypadków zakażeń koronawirusem w Europie i konieczność odpowiedniego przygotowania służby zdrowia do nowej fali zachorowań.

* * *

Audycja: "Szkiełko i oko"

ProwadzącyDorota Kania

Gość: prof. Grzegorz Gierelak

Data emisji: 14.07.2022

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także