more_horiz

Zaporoska Elektrownia Jądrowa zagrożona? Prof. Grochmalski: element gry Rosjan

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 21:55
- Rosja wie, że to jest "miękkie podbrzusze" demokracji zachodniej, w doktrynie Rosji są zapisy o użyciu instytucji państw demokratycznych przeciwko społeczeństwom, wywoływaniu chaosu, by naciskać na elity polityczne. Jednym z takich instrumentów jest tworzenie zagrożenia atomowego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie).
Zaporoska Elektrownia Jądrowa to największa elektrownia jądrowa w Europie, wybudowana w latach 1980-1986
Zaporoska Elektrownia Jądrowa to największa elektrownia jądrowa w Europie, wybudowana w latach 1980-1986Foto: pixabay.com

Położona na południu Ukrainy Zaporoska Elektrownia Atomowa - największa elektrownia jądrowa w Europie - została zajęta przez siły rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. Ukraińscy pracownicy stacji są - według doniesień mediów - zabijani, a rosyjscy żołnierze ostrzeliwują okolice elektrowni, stwarzając poważne niebezpieczeństwo katastrofy nuklearnej.

Prof. Piotr Grochmalski odniósł się do tych doniesień. - Rosja cały czas próbuje terroryzować opinię zachodnią, to jest element gry. Już w lutym 2008 roku Rosja groziła USA, że jeśli ich systemy rakietowe zostaną umieszczone na Ukrainie, odpowie uderzeniem atomowym. Od końca 2021 roku Rosja buduje narrację dotyczącą wszelkich broni masowego rażenia: biologicznej, chemicznej, atomowej. Działania, które Rosja podjęła, miały być rzekomą obroną ludności cywilnej w Ługańsku i Doniecku. Tę narrację, że Stany Zjednoczone wspierają Ukrainę w tworzeniu broni atomowej, przekazywano społeczeństwu rosyjskiemu - przypomniał.

Posłuchaj
25:16 PR24_mp3 2022_08_18-20-32-52.mp3 Prof. Piotr Grochmalski o sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (Polskie Radio 24 / Szkiełko i oko)

Czytaj także:

Rosja na 19 sierpnia szykuje prowokację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej; pracownikom powiedziano, by tego dnia nie przychodzili do pracy - poinformował w czwartek Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

* * *

Audycja: Szkiełko i oko

ProwadzącyDorota Kania

Gość: prof. Grzegorz Gierelak

Data emisji: 18.08.2022

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także