more_horiz

Prof. Kucharczyk: beatyfikacja rodziny Ulmów jest uderzeniem w pedagogikę wstydu, sączoną nam od 1989 roku

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 22:00
- To jest uderzenie w tę sączoną nam, zwłaszcza od 1989 r., tzw. pedagogikę wstydu, która kazała przedstawiać nasze dzieje najnowsze jako zbitek różnych krwawych plam, których jeszcze nie odkryliśmy tak w pełni - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk (PAN).
Uczestnicy mszy świętej, sprawowanej w ramach uroczystości beatyfikacyjnych rodziny Ulmów na stadionie w Markowej, 10.09.2023 r.
Uczestnicy mszy świętej, sprawowanej w ramach uroczystości beatyfikacyjnych rodziny Ulmów na stadionie w Markowej, 10.09.2023 r.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

W Markowej na Podkarpaciu odbyła się w niedzielę msza beatyfikacyjna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Ulmowie z dziećmi zostali zamordowani 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów. 

Prof. Grzegorz Kucharczyk komentował słowa prof. Marco Patricellego, włoskiego historyka, który w rozmowie z PAP zauważył, że to wiara katolicka stanowiła motywację działań zarówno rodziny Ulmów, jak i rotmistrza Pileckiego.

"Inspiracją i motywacją dla czynów heroicznych była formacja katolicka"

- To jest kolejny powód, dla którego spotykamy się z tymi "ale" wobec beatyfikacji rodziny Ulmów czy wobec wspaniałej biografii bohatera, jakim był rotmistrz Witold Pilecki (…). To idzie wbrew tej utartej i ciągle nam narzucanej propagandzie, która sączy takie oto przekonanie, że katolicyzm to jest wychowywanie do nienawiści, do wykluczenia, do antysemityzmu. Cokolwiek złego się kojarzy, to na pewno katolicyzm. Tymczasem jak popatrzymy na konkrety historii, na konkretne osoby, na wybory ludzi w ekstremalnych sytuacjach - takich, jaką była druga wojna światowa i narzucona przez państwo niemieckie okupacja na ziemiach polskich, gdzie karą śmierci karano właśnie nie tylko tego, który niósł pomoc, ale całą rodzinę i sąsiadów - to widać wyraźnie, że właśnie inspiracją i motywacją dla czynów heroicznych, takich jak to, co zrobiła rodzina Ulmów, czy jak wybory, jakich dokonywał Pilecki, była formacja katolicka, patriotyczna, ale przede wszystkim płynąca z ducha katolickiego, który każe nam się dzisiaj przedstawiać jako coś strasznego - zauważył.

- Tymczasem to wydarzenie, jakim była beatyfikacja rodziny Ulmów, czy mówienie o biografii bohatera, jakim był rotmistrz Pilecki, przypomina, że nie byliśmy narodem sprawców czy współsprawców - podkreślał historyk.

Czytaj także w tvp.info: Watykanista: beatyfikacja Ulmów uczy nas, że rodzina zwycięża wszystko

Posłuchaj
24:47 PR24 2023_09_11-20-33-26.mp3 Prof. Grzegorz Kucharczyk o beatyfikacji rodziny Ulmów (Polskie Radio 24 / Szkiełko i oko)

Czytaj także:

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani przez izraelski Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Szkiełko i oko

ProwadzącyDorota Kania

Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk 

Data emisji: 11.09.2023

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także