more_horiz

"Zupełnie nowe podejście do redukcji emisji". Paweł Sałek o "Fit fot 55"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 21:29
- Mamy do czynienia z rewolucją w postaci tworzenia nowego prawa klimatycznego dla realizacji celu redukcji gazów cieplarnianych o 55 proc. do roku 2030. Te dokumenty (...) wprowadzają zupełnie nowe podejście w sensie takich radykalnych, bardzo ostrych działań dotyczących zmniejszenia emisji ogólnie mówiąc gospodarki - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca prezydenta ds. ochrony środowiska.
Paweł Sałek
Paweł SałekFoto: PR24/AK

Komisja Europejska przedstawiła pakiet aktów prawnych dotyczących ochrony klimatu, który jest nazywany "Fit for 55" - w związku z planowaną redukcją do 2030 roku emisji CO2 o 55 proc. względem roku 1990. W audycji "Szkiełko i oko" mówił o tym doradca prezydenta Paweł Sałek.

Tomasz Wróblewski 1200.jpg
"Projekt, który wprowadza bardzo restrykcyjne państwo". Tomasz Wróblewski o "Fit for 55"

Gość PR24 wyjaśnił, że przedstawiony przez Komisję Europejską pakiet jest odpowiedzią na przyjęte w grudniu 2020 roku przez Radę Europejską porozumienie klimatyczne zawarte przez wszystkich przywódców UE. Jak dodał, Komisji chodzi o to, by określony wówczas cel polityczny przekuć na realne działania. Zauważył, że wszystko to wpisuje się w koncepcje Nowego Zielonego Ładu.

Czytaj również:

- Mamy do czynienia z rewolucją w postaci tworzenia nowego prawa klimatycznego dla realizacji celu redukcji gazów cieplarnianych o 55 proc. do roku 2030. Te dokumenty zostały przedstawione przez Komisję Europejską kilkanaście dni temu. One wprowadzają zupełnie nowe podejście w sensie takich radykalnych, bardzo ostrych działań dotyczących zmniejszenia emisji ogólnie mówiąc gospodarki - mówił Paweł Sałek.

- Bo dzisiaj mamy system taki, że głównie przemysł ponosił te podstawowe koszty związane ze zmniejszaniem emisji. A w tym momencie także redukcja emisji dotyczyć będzie transportu, budynków, lotnictwa, transportu morskiego. Dużym problemem i wielkim wyzwaniem będzie redukcja gazów cieplarnianych - tutaj mówię konkretnie o metanie - w rolnictwie - wyjaśnił.

Dodał że w związku z tym system handlu emisjami, który istnieje obecnie w Unii Europejskiej, ma zostać zmieniony tak, by dotyczył nie tylko przemysłu, ciepłownictwa i energetyki zawodowej, ale by powstał też podobny system dla transportu i budownictwa.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:54 PR24_mp3 2021_07_29-20-05-37_Sałek.mp3 Paweł Sałek o Fit for 55 ("Szkieło i oko" / PR24)

* * *

Audycja: "Szkiełko i oko"
Prowadzi: Dorota Kania
Gość: Paweł Sałek (doradca prezydenta ds. ochrony środowiska)
Data emisji: 29.07.2021
Godzina emisji: 20.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także