more_horiz

"Mają cel marketingowy". Prof. Jabłoński o sondażach wyborczych

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 21:24
- Sytuacje ciągłego napięcia, w których żyjemy, z jednej strony pandemia, z drugiej strony wydarzenia na granicy, a z trzeciej kwestie związane z inflacją, powodują, że wyniki sondaży są bardzo niejednoznaczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog KUL.
Prof. Arkadiusz Jabłoński ocenił wiarygodność sondaży i ich przełożenie na faktyczne poparcie.
Prof. Arkadiusz Jabłoński ocenił wiarygodność sondaży i ich przełożenie na faktyczne poparcie.Foto: Twitter/Sejm

Tematem rozmowy były sondaże wyborcze, które zmieniają się w ostatnim czasie. Powodem wspomnianych zmian ma być rozwijająca się pandemia koronawirusa, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej oraz rosnąca inflacja.

Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Arkadiusz Jabłoński ocenił wiarygodność sondaży i ich przełożenie na faktyczne poparcie. - Sondaże w Polsce od dłuższego czasu poza tym zasadniczym celem jakim jest sprawdzanie poziomu poparcia czy badanie opinii publicznej, mają ten cel marketingowy - zaznaczył.

Jak podkreślił, "ostrożnie podchodziłbym do jednorazowych wyników badań". - One zawsze są efektem i odwzorowują sytuację, w której się wszyscy znajdujemy - powiedział.

- Sytuacje ciągłego napięcia, w których żyjemy, z jednej strony pandemia, z drugiej strony wydarzenia na granicy, a z trzeciej kwestie związane z inflacją - wymienił. - To powoduje, że ludzie różnie w danej chwili reagują i wyniki są w ten sposób bardzo niejednoznaczne - zaznaczył.

Posłuchaj
25:26 PR24_mp3 2021_11_25-20-33-24.mp3 Prof. Arkadiusz Jabłoński: sondaże w Polsce od dłuższego czasu mają cel marketingowy (Polskie Radio 24)

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: "Szkiełko i oko"

Prowadziła: Dorota Kania

Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog KUL

Data emisji: 25.11.2021

Godzina emisji: 20.33


ZOBACZ TAKŻE: Paulina Hennig-Kloska o tarczy antyinflacyjnej

jb

Zobacz także

Zobacz także