more_horiz

"Wirus rozprzestrzenia się szybciej". Prof. Tomasz Hryniewiecki o nowej mutacji COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 21:26
- Efekt szczepionki w przypadku nowego wariantu jest wyraźnie mniejszy, przez co wirus rozprzestrzenia się szybciej. Wydaje się, że jego tendencja do zakaźności jest znacznie większa niż dotychczasowego wariantu - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii prof. Tomasz Hryniewiecki.
Prof. Tomasz Hryniewiecki zaznaczył, że nadal mogą się pojawić kolejne mutacje koronawirusa
Prof. Tomasz Hryniewiecki zaznaczył, że nadal "mogą się pojawić kolejne mutacje" koronawirusaFoto: People Image Studio/Shutterstock

Potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nową mutacją koronawirusa w Polsce. Omikron został stwierdzony w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi dalsze czynności celem zebrania możliwie najpełniejszych informacji i zminimalizowania ryzyka dalszych zakażeń.

Prof. Tomasz Hryniewiecki powiedział, że jest możliwa podwójna bądź potrójna epidemia kolejnych wariantów. - Właściwie staje się ona faktem, chociażby w Wielkiej Brytanii, gdzie 20 proc. zakażeń stanowią zakażenia wariantem omikron, a w samym Londynie ponad połowa przypadków dotyczy nowej mutacji - zaznaczył gość PR24.

Dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie-Aninie wskazał, że do takiego rozwoju sytuacji epidemicznej "przyczynia się to, że większość społeczeństwa jest zaszczepiona w związku z czym rozprzestrzenianie się dotychczasowego wariantu, czyli Delta, jest mocno ograniczone".

"Wirus rozprzestrzenia się szybciej"

Natomiast efekt szczepionki w przypadku nowego wariantu jest wyraźnie mniejszy, przez co wirus rozprzestrzenia się szybciej. Wydaje się, że jego tendencja do zakaźności jest znacznie większa niż dotychczasowego wariantu - ocenił.

Jak mówił ekspert "jeśli chodzi o przebieg zakażenia, wstępne dane wskazują, że być może jest łagodniejszy". - Ale to nie znaczy, że możemy stracić czujność. Wygląda jednak na to, że w najbliższych miesiącach coraz częściej będziemy spotykali się z zakażeniem kolejnych osób tym wariantem - podkreślił gość audycji "Szkiełko i oko".

Posłuchaj
24:38 prof tomasz hryniewiecki.mp3 Prof. Tomasz Hryniewiecki o nowym wariancie koronawirusa ("Szkiełko i oko") 

Jego zdaniem "mogą się pojawić kolejne mutacje" koronawirusa. - Cały czas mam nadzieję, że jedna z tych mutacji będzie łagodniejsza i zdominuje dotychczasowe. Będzie miała znacznie łagodniejszy przebieg, mniejsza zakaźność i to doprowadzi w pewnym momencie do wygaszenia pandemii. Tak działo się w historii w przypadku tego rodzaju zakażeń - spekulował prof. Tomasz Hryniewiecki.

Czytaj również:

* * *

Audycja: "Szkiełko i oko"

ProwadzącyDorota Kania

Gość audycji: Prof. Tomasz Hryniewiecki (Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie-Aninie)

Data emisji: 16.12.2021

Godzina emisji: 20.33

nt

Zobacz także

Zobacz także