more_horiz

"Targowica". Prof. Krysiak o głosowaniu polskiej opozycji nad rezolucją PE

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 21:57
- Wynik głosowania w Parlamencie Europejskim jest fatalnym sygnałem dla Ukrainy starającej się o wejście do Unii Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli im. Schumana, pytany o rezolucję PE w sprawie Polski. - To za przyczyną Niemców oraz partii EPP, której szefem jest Donald Tusk, odbyła się ta debata - podkreślił.
Za przyjęciem rezolucji wzywającej KE do nieuznania polskiego KPO głosowała większość eurodeputowanych
Za przyjęciem rezolucji wzywającej KE do nieuznania polskiego KPO głosowała większość eurodeputowanychFoto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której wezwał Komisję Europejska do nieakceptowania krajowych planów odbudowy Polski i Węgier. Europosłowie argumentowali, że kraje te nie wykonały niektórych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE. Za przyjęciem rezolucji głosowało 426 posłów, w tym przedstawiciele polskiej opozycji, 133 było przeciw; 37 wstrzymało się od głosu. Rezolucje PE nie mają skutków prawnych.

Podważanie wartości Schumana

- Targowica - skwitował postawę eurodeputowanych opozycji prof. Zbigniew Krysiak. - To jest dobitne i każdy sobie kojarzy, co się wydarzyło i jak targowica działała na rzecz niszczenia Polski, niszczenia Rzeczypospolitej, niszczenia konstytucji 3 maja i otwierania wielkiej przestrzeni dla demokracji. Targowica tę demokrację niszczyła - podkreślił gość Polskiego Radia 24.

- Tutaj mamy sytuację, w której, paradoksalnie, na tle wojny na Ukrainie, gdzie trzeba się skupić na ważniejszych sprawach, gdzieś za kulisami odbywają się spotkania, rozmowy i krytyki, które podważają istotę demokracji, podważają podstawowe wartości, o których mówił Schuman: jedność, solidarność, pokój, dbanie o każdego członka wspólnoty - tłumaczył naukowiec.

Niemcy i EPP chcą zdezawuować Polskę

W ocenie gościa "Szkiełka i oka" wynik głosowania w Parlamencie Europejskim jest "fatalnym sygnałem" dla Ukrainy starającej się o wejście do Unii Europejskiej. - Ukraina od razu zauważy, że nie ma do czynienia ze wspólnotą - ocenił. Jak mówił naukowiec, kierunek działań Ukrainy jest słuszny i dlatego wierzy w koalicję państw Trójmorza, która wspólnie z Ukrainą będzie dość silna, by poddać Unię Europejską reformie, której ta potrzebuje.

Jego zdaniem, Unia w sytuacji kryzysu pandemii "nie zdała egzaminu", a teraz "działa w kierunku destrukcji, czyli niszczenia swego dorobku" w postaci "otwierania się narodów i państw na współpracę i kooperację, na wymiar, który tworzy pewną siłę w różnym układzie - i społecznym, i gospodarczym, i militarnym".

Prof. Krysiak zwrócił uwagę na szczególną pozycję Niemiec w Unii Europejskiej. - To za ich oraz partii EPP, której szefem jest Donald Tusk i w której dominują Niemcy, przyczyną odbyła się ta debata. Oni tę pozycję wykorzystują, żeby redukować dorobek i wyczyn Polski i Polaków w zakresie pomocy Ukrainie - ocenił rozmówca Polskiego Radia 24 przywołując wypowiedź byłej ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher o Polsce i Pokojowej Nagrodzie Nobla. - Niemcy próbują to dezawuować, czynić to mniej istotnym, bo jest to im nie na rękę - stwierdził prof. Zbigniew Krysiak.

Posłuchaj
25:05 ZbigniewKrysiak--PR24_mp3 2022_05_05-20-32-49.mp3 Prof. Zbigniew Krysiak: Unia działa w kierunku destrukcji, czyli niszczenia swego dorobku ("Szkiełko i oko"/ PR24)
 

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

Zadowolenie z postawy Francji, krytyka KE

W przegłosowanym w czwartek dokumencie eurodeputowani wyrazili zadowolenie, że francuska prezydencja w Radzie UE wznowiła przeprowadzanie wysłuchań na mocy art. 7 ust. 1 Traktatu. Wezwali Radę do zademonstrowania "prawdziwego zaangażowania" i poczynienia "znaczących postępów" w celu ochrony wartości europejskich. Podkreślili, że "niewdrożenie przez Węgry i Polskę licznych wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest niedopuszczalne".

Zdaniem PE "Komisja musi się bardziej postarać", bo choć kwietniu rozpoczęła formalną procedurę przeciwko Węgrom na podstawie mechanizmu warunkowości (tzw. mechanizm pieniądze za praworządność), to nie wszczęła procedury przeciwko Polsce.

Debata nt. praworządności w Polsce. Rzońca: jest w KE narracja, by zdołować Zjednoczoną Prawicę - zobacz nagranie video z rozmowy w PR24


***

Audycja: "Szkiełko i oko"

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: prof. Zbigniew Krysiak (Instytut myśli Schumana)

Data emisji: 05.05.2022

Godzina emisji: 20.33


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także