more_horiz

Rząd wspiera studentów i pracowników ukraińskich uczelni. Wiceszef MEiN o szczegółach pomocy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 21:30
- Wsłuchujemy się we wszystkie uwagi, które płyną ze strony ukraińskiej. Będziemy podejmowali tylko takie działania, które znajdują aprobatę. Jako przedstawiciele ministerstwa mamy świadomość tego, że dotykamy bardzo delikatnej materii - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki. 
Prof. Włodzimierz Bernacki
Prof. Włodzimierz BernackiFoto: PR24/Adam Koniecki

W związku z wojną na Ukrainie polski rząd wspiera tych, którzy uciekli przed rosyjską napaścią do naszego kraju. Jedną z form jest świadczenie pomocy dla studentów oraz pracowników uczelni wyższych.  

- W ubiegłym tygodniu mieliśmy dużą konferencję międzynarodową z udziałem ministra edukacji i nauki Ukrainy. Dotyczyła ona wprost pomocy dla uchodźców, obywateli Ukrainy, szczególnie dla tych, którzy przybyli do Polski po 24 lutego - podkreślił prof. Włodzimierz Bernacki. 

- Mówiliśmy o tym, że ponad 6 tysięcy osób wyraziło zainteresowanie podjęciem studiów w Polsce. Natomiast studia podjęło 550 osób, a 900 wniosków jest w trakcie rozpatrywania - mimo że obecny rok akademicki zmierza ku końcowi - dodał wiceminister. 

Szkoły wyższe pracują zdalnie 

Jak zaznaczył, podczas konferencji poruszono też kwestię zatrudnienia ukraińskich pracowników naukowych - czy to w polskich instytucjach badawczych, czy w polskich uniwersytetach. - Jednocześnie zwróciłem się do pana ministra, ale również do przedstawicieli organizacji pozarządowych, a także organizacji doktorantów z terenu Ukrainy, aby wskazywali wprost te kierunki czy materię, która znajduje się w kręgu ich zainteresowań - powiedział gość PR24.

Jego zdaniem trzeba mieć świadomość tego, że "duża część szkół wyższych na terenie Ukrainy funkcjonuje, ale w trybie takim, do jakiego my w Polsce przyzwyczailiśmy się w czasie pandemii, czyli w trybie zdalnym". - Nie jest tak, że całkowicie ustała działalność dydaktyczna na ukraińskich uczelniach. Ona została w pewnej mierze ograniczona - wyjaśniał profesor.

- Wsłuchujemy się we wszystkie uwagi, które płyną ze strony ukraińskiej. Będziemy podejmowali tylko takie działania, które znajdują aprobatę. Jako przedstawiciele ministerstwa mamy świadomość tego, że dotykamy bardzo delikatnej materii. Osoby czy to zdobywające wykształcenie licencjackie, magisterskie, czy też pracujące nad doktoratem, czy już posiadające doktoraty, powinny w bliższej czy dalszej perspektywie powrócić na Ukrainę - podsumował Włodzimierz Bernacki. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:09 _PR24_AAC 2022_05_19-20-33-02.mp3 Prof. Włodzimierz Bernacki o wsparciu rządu dla studentów i pracowników ukraińskich uczelni (Szkiełko i oko) 

***

Audycja: "Szkiełko i oko"
Prowadząca: Dorota Kania
Gość: prof. Włodzimierz Bernacki (wiceszef MEiN)
Data emisji: 19.05.2022
Godzina emisji: 20.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także