more_horiz

Prof. Kisielewicz o sztucznej inteligencji: grożą nam algorytmy, które potrafią analizować masowe ilości danych

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 21:50
- Zagrożeniem jest to, że dość drobne algorytmy pozwalają na kontrolę społeczeństwa. To się wiąże z totalitaryzmem, choć nie wiem, czy wielkie korporacje mają potrzebę, by mieć takie wpływy - powiedział na temat sztucznej inteligencji (SI- red.) na antenie Polskiego Radia 24 prof. Andrzej Kisielewicz, matematyk z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Prof. Kisielewicz o sztucznej inteligencji: grożą nam algorytmy, które potrafią analizować masowe ilości danych
Prof. Kisielewicz o sztucznej inteligencji: grożą nam algorytmy, które potrafią analizować masowe ilości danychFoto: shutterstock

- General artificial intelligence (pol. silna sztuczna inteligencja - red.) i limited artificial intelligence (pol. sztuczna inteligencja o ograniczonej pamięci - red.) to dwa rodzaje inteligencji, które poznali naukowcy, ale dziś mamy do czynienia tylko z tą drugą. Ta pierwsza, pełna sztuczna inteligencja, to są marzenia. Ta druga to narzędzia ograniczonej sztucznej inteligencji, ale są to tylko narzędzia. Zagrożeniem sztucznej inteligencji jest to, że może ona przyspieszyć kryzys demokracji, ale wierzę, że są pewne mechanizmy naprawcze i że mała grupka ludzi sterująca sztuczną inteligencją nie zawładnie światem - uważa prof. Andrzej Kisielewicz. 

Profesor skomentował również informacje z Chin o tworzeniu programu gratyfikacji społecznej: "są algorytmy do rozpoznawania twarzy. Są one powszechnie wykorzystywane w Chinach. Niebezpieczeństwem tego kraju jest to, że nie jest to społeczeństwo demokratyczne, tylko quasi-autorytarne i myślę, że oni mają to w naturze". 

Nadchodzi transhumanizm?

Według gościa Doroty Kani "istnieją idee transhumanizmu, które zakładają ulepszanie człowieka poprzez sztuczną inteligencję. Ale to są mrzonki. Naukowcy chcieli stworzyć takiego terminatora, ale im się to nie udało. Zagrożeniem jest to, że dość drobne algorytmy pozwalają na kontrolę społeczeństwa. To się wiąże z totalitaryzmem, ale nie wiem, czy wielkie korporacje mają potrzebę, by mieć takie wpływy. Jednak im chodzi przede wszystkim o posiadanie zysku". 

- Oprócz tego, że sami udostępniamy swoje dane, zainteresowania, to jeszcze jesteśmy podsłuchiwani przez korporacje. To są dwie różne sprawy. Formalnie - można wyrzucić laptop, smartfon, i nie będzie się podsłuchiwanym. Sądzę, że pojawią się niedługo mody, aby odcinać się od bycia ciągle online - uważa naukowiec. 

Posłuchaj
25:37 [PR24]PR24 (mp3) 28 lipiec 2022 20_33_11.mp3 Prof. Andrzej Kisielewicz na temat sztucznej inteligencji (PR 24 / Szkiełko i oko)

Czytaj także:

***

Audycja: Szkiełko i oko

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: prof. Andrzej Kisielewicz (matematyk, Uniwersytet Wrocławski)

Data emisji: 28.07.2022

Godzina: 20.33

łk

Zobacz także

Zobacz także