more_horiz

Dr Piotr Woyciechowski o wywiadzie gen. Pytla: konieczne podjęcie kroków prawnych

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2022 21:55
- Brak odpowiedzi, choćby oświadczenia o podjęciu kroków prawnych, będzie eskalować sytuację w najbliższych miesiącach i latach, znajdą się inni sfrustrowani oficerowie, którzy na łamach "Gazety Wyborczej" będą formułowali jeszcze dalej idące oskarżenia - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. bezpieczeństwa i służb specjalnych.
Piotr Woyciechowski
Piotr WoyciechowskiFoto: PR24

"Gazeta Wyborcza" opublikowała wywiad z byłym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Piotrem Pytlem. Wojskowy oskarża rząd Prawa i Sprawiedliwości o powiązania z Rosją i twierdzi, że działa on w interesie Moskwy.

Dr Piotr Woyciechowski komentował wywiad z gen. Pytlem i wysuwane przez niego zarzuty. - Oskarżenie o zdradę szpiegostwa należy potraktować także o tyle poważnie, że nie powinno to być przemilczane. Uzasadnienie jest puste i absurdalne, to mieszanka bredni i - można powiedzieć - terapii osobistej, co mówi o małym ciężarze wiarygodności. Osoby dotknięte pomówieniem czy wręcz oszczerstwem sformułowanym przez gen. Pytla powinny wystąpić z krokami prawnymi - podkreślał.

Gość audycji przypomniał o wątpliwościach wokół odejścia gen. Piotra Pytla z UOP w 1999 r. - Według doniesień prasowych generał nie mógł się wytłumaczyć z zarejestrowanych kontaktów z przedstawicielami służb rosyjskich, został wypchnięty w okres karencji, który spędził w Generalnym Inspektoracie Celnym. To jest sprawa, do której powinny kiedyś powrócić służby prokuratury - zauważył.

- Akt oskarżenia wobec gen. Pytla leży w sądzie od roku, można tyle powiedzieć, że chodzi o nielegalne współdziałanie z FSB za rządów PO i PSL, a także o dopuszczanie do tajnych obiektów oficerów służb rosyjskich. Taka osoba jest bezkrytycznie "kupiona" przez "Gazetę Wyborczą", aby sformułować oszczerstwa wobec najważniejszych osób w państwie - mówił dr Piotr Woyciechowski.

Posłuchaj
24:56 PR24_mp3 2022_09_22-20-33-25.mp3 Piotr Woyciechowski o oskarżeniach wysuwanych przez gen. Piotra Pytla (Polskie Radio 24 / Szkiełko i oko)

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Szkiełko i oko

ProwadzącyDorota Kania

Gość audycji: Piotr Woyciechowski

Data emisji: 22.09.2022

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także