more_horiz

Rocznica śmierci ks. Popiełuszki. Prof. Jan Żaryn: dziś także mamy do czynienia z wojną z Kościołem

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 22:00
- Mord dokonany na ks. Jerzym Popiełuszce był pewnym apogeum walki, którą w latach 80. Prowadziła ekipa Jaruzelskiego przeciwko bardzo wyraźnej aktywności Kościoła katolickiego, jako sfery wolności - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan ŻarynFoto: PR24/AK

38 lat temu, 19 października 1984 roku, zginął męczeńską śmiercią błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Kapłan został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem warszawskiej Solidarności, obrońcą praw człowieka w PRL. Miał 37 lat. Jako męczennik za wiarę ksiądz Jerzy został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po 13 latach procesu beatyfikacyjnego. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

Prof. Jan Żaryn zwracał uwagę, że kwestia roli Kościoła w obaleniu komunizmu w Polsce do dziś jest dla wielu środowisk trudna do zaakceptowania. - Mamy do czynienia z pewną wojną ideologiczną, gdzie przedmiotem ataku jest Kościół, katolicyzm i cała tradycja chrześcijańska, która wiąże się z dziejami naszego narodu i państwa. Będziemy co i raz świadkami próby pohańbienia naszych bohaterów, widzimy to w przypadku św. Jana Pawła II, jak i błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Każda sposobność, jak pogrzeb funkcjonariusza PRL-owski instytucji, współtwórcę gamy fałszerstw i tragedii służącej zakłamywaniu rzeczywistości lat 80. i 90. ub. wieku sprawiają, że takie głosy będą się pojawiały, wpisują się w teraźniejszą wojnę z Kościołem. A ponieważ ignorantów historycznych zbędzie z pokolenia na pokolenie coraz więcej, to ta próba rewizji prawdy historycznej będzie następować - podkreśał historyk. 

Posłuchaj
25:04 PR24_mp3 2022_10_20-20-33-19.mp3 Prof. Jan Żaryn o dziele ks. Jerzego Popiełuszki (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany przez bezpiekę, która dopuszczała się wobec niego licznych prowokacji. Zginął 19 października 1984 roku. Uprowadzili go i zamordowali funkcjonariusze SB, gdy wracał do Warszawy po mszy odprawionej w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Po brutalnym pobiciu i torturach esbecy skrępowali księdza sznurem, ciało obciążyli workiem z kamieniami i wrzucili do rzeki.

W rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki obchodzimy - ustanowiony przez Sejm - Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Szkiełko i oko

ProwadzącyDorota Kania

Gość: prof. Jan Żaryn 

Data emisji: 20.10.2022

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także