more_horiz

"Ważne, by nie dawać argumentów Rosji". Prof. Grochmalski o eksplozji w Przewodowie

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 18:40
- Rosja dokonywała wielokrotnego uderzenia w pobliżu granicy z Polską, musiała rozpatrywać sytuację, w której na przykład straci kontrolę nad jedną z rakiet lub w wyniku obrony rakieta zostanie uszkodzona i może trafić w obszar Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
W związku z masowym ostrzałem terytorium Ukrainy oraz eksplozją jednej z rakiet na obszarze Polski wzrosło napięcie pomiędzy Warszawą a Moskwą
W związku z masowym ostrzałem terytorium Ukrainy oraz eksplozją jednej z rakiet na obszarze Polski wzrosło napięcie pomiędzy Warszawą a MoskwąFoto: PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / KREMLIN / SPUTNIK / POOL

Siły rosyjskie przeprowadziły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne. Tego dnia na terenie leżącej blisko granicy z Ukrainą wsi Przewodów (woj. lubelskie, pow. hrubieszowski) spadł pocisk, doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch Polaków.

Prof. Piotr Grochmalski zwrócił uwagę, że w sytuacji dużej liczby ataków rakietowych, których Rosja dokonuje także w strefie przygranicznej, istnieje zagrożenie eskalacji konfliktu, gdyby rakiety uderzyły w teren państwa NATO. - Systemy, którymi się Rosja posługuje - rakiety Kalibr czy Iskander, KH-101 - to systemy, które mają swoje wady czy warunki brzegowe działania - zauważył.

- Mamy tu fundamentalne pytanie, czy jeśli to była rakieta S-300, która zboczyła z kursu, to jaki obiekt był zaatakowany, tzn. wobec której rakiety rosyjskiej została użyta? To są istotne informacje, aby mieć przegląd sytuacji i z pełnym wsparciem dla Ukrainy prowadzić to dochodzenie - dodał.

Gość audycji podkreślił, że sytuacja, do jakiej doszło w Przewodowie, jest pokłosiem gigantycznego ataku dokonanego przez Rosję. - Jego istota sprowadza się do zniszczenia infrastruktury krytycznej państwa ukraińskiego, spowodowania katastrofy humanitarnej na niespotykaną skalę, by doprowadzić do masowego exodusu ludności ukraińskiej na teren Polski i potężnie zdestabilizować państwo kluczowe z punktu widzenia wsparcia dla Ukrainy - stwierdził.

- Ważne jest, by nie dawać argumentów stronie rosyjskiej. Rosja mówi o napięciu w tej sprawie pomiędzy prezydentami USA i Ukrainy czy o tym, że Polska zachowała się histerycznie. Rosja ciągle sprawdza "warunki brzegowe" NATO, próbuje je rozbijać wewnętrznie - mówił prof. Grochmalski.

Posłuchaj
25:56 PR24_mp3 2022_11_17-20-32-59.mp3 Prof. Piotr Grochmalski o konsekwencjach eksplozji w Przewodowie (Polskie Radio 24 / Szkiełko i oko)

Czytaj także:

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel powiedział, że w sprawie wyjaśniania okoliczności wybuchu w Przewodowie strona polska chce wymiany informacji z Ukrainą.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Szkiełko i oko

ProwadzącyDorota Kania

Gość: prof. Piotr Grochmalski

Data emisji: 17.11.2022

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także