more_horiz

"Uczelnie nie mogą dać się bezkarnie zaprząc w politykę". Prof. Nalaskowski o poprawności politycznej w nauce

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 22:15
- W zasadzie nie sposób naruszyć dziś poprawności politycznej, wyznając dziś lewicowy czy lewacki światopogląd. Tutaj granice są daleko przesunięte (…). Jeśli natomiast chodzi o światopogląd konserwatywny czy tradycyjny, to ten margines jest niewielki - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Aleksander Nalaskowski (UMK w Toruniu).
Prof. Aleksander Nalaskowski
Prof. Aleksander NalaskowskiFoto: TOMASZ BARANSKI/REPORTER

W 2021 r. rząd przyjął nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym. Chodzi o tak zwany "pakiet wolności akademickiej". Nowe przepisy zakładają, że nauczyciel akademicki nie będzie mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej za wyrażanie swoich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych.

Prof. Aleksander Nalaskowski komentował kwestie wolności wyrażania poglądów w środowisku akademickim, odniósł się także do zapisów ustaw, które tę wolność mają zapewnić. - Byłbym umiarkowanym optymistą, poprawności politycznej nie strzeże prawo, tylko obyczaje. Oprócz oficjalnych form dyscyplinowania uczonych, zawieszenia czy zwolnienia z pracy, chodzi o coś, co jest niewymierne, to anihilacja wewnątrz środowiska czy pewien rodzaj ostracyzmu. Jest wiele sposobów, którymi można pokazać brak akceptacji drugiej osoby. (…) Tego ustawa nie jest w stanie uregulować. To jest kwestia pewnej kultury, która w środowisku akademickim wydaje się być w odwrocie - zauważył.

- Czeka nas otrzeźwienie, im wcześniej, tym lepiej. Uczelnie nie mogą dać się bezkarnie zaprząc w politykę, to się dla uczelni zawsze źle kończy - dodał prof. Nalaskowski.

Zobacz także:

Nowelizację ustawy przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Będzie obowiązek informowania nauczyciela akademickiego, że zostało rozpoczęte postępowanie wyjaśniające wobec niego. Na etapie tego postępowania rektor nie będzie mógł zawiesić nauczyciela akademickiego.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: "Szkiełko i oko"

ProwadzącyDorota Kania

Gość: prof. Aleksander Nalaskowski

Data emisji: 01.12.2022

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także