more_horiz

"To były oficer WSI". Woyciechowski o informatorze TVN w sprawie Tomasza L.

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 21:55
- To, co skompromitowało autorów materiału TVN, to ich źródło informacji (…). To Wiesław Dziepak, były członek komisji likwidacyjnej. Pytanie do Radosława Sikorskiego, dlaczego 15 z 24 członków komisji likwidacyjnej było oficerami WSI? Ci ludzie byli sędziami we własnej sprawie i mieli podcinać gałąź, na której przez kilkanaście lat siedzieli - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych, były wiceprzewodniczący komisji likwidacyjnej WSI.
Piotr Woyciechowski
Piotr WoyciechowskiFoto: PR24

Jak podał TVN24, Tomasz L. - pracownik Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie, zatrzymany w marcu 2022 roku przez ABW pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Federacji Rosyjskiej - 16 lat wcześniej, w 2006 roku, był członkiem komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych. Według TVN24 Tomasz L. miał dostęp do największych tajemnic polskiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.

Piotr Woyciechowski zwrócił uwagę na wiarygodność tego materiału. Osobą, która mówiła o działalności Tomasza L. w ramach komisji likwidacyjnej, okazał się Wiesław Dziepak, który był oficerem WSI oraz pracował z Tomaszem L. w jednym z zespołów komisji. Rozpoznanie, kto był informatorem TVN, umożliwiła niewystarczająca anonimizacja głosu oraz wizerunku rozmówcy dziennikarzy.

- To, co kompromituje cały materiał TVN, to fakt, że nie dość, że mamy do czynienia z oficerem WSI, nie dość, że jest to znajomy Tomasza L., o którym jest program, z jednego zespołu, w którym wykonywali zadanie, i nie dość, że jest członkiem PO bardzo zaangażowanym w jej życie od dwóch lat, to jest członkiem think tanku Szymona Hołowni, gdzie prezesem jest gen. Różański, a wśród 16 ekspertów i konsultantów co najmniej pięć-sześć osób to byli oficerowie Wojskowych Służb Informacyjnych - podkreślił ekspert.

Gość audycji opisywał proces likwidacji WSI i procedury z tym związane. - Problem polega na tym, że Radosław Sikorski był przeciwnikiem rozwiązania WSI, utrudniał ich rozwiązanie. Podejmował konkretne decyzje, które były na korzyść WSI w perspektywie politycznej, gdy horyzont ich rozwiązania był już widoczny - zaznaczył.

- Sikorski nigdy się z tego nie wytłumaczył i nie odpowiedział na pytanie, skąd w składzie komisji 15 oficerów WSI i w jaki sposób się to stało, kto ich mu rekomendował. Są takie głosy, że co do kilku osób był to gen. Marek Dukaczewski - dodał Piotr Woyciechowski.

Zobacz także:

"Na 24 członków komisji likwidacyjnej WSI - 15 to byli żołnierze Wojskowych Służb Informacyjnych" - oświadczył w niedzielę szef Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Szkiełko i oko

ProwadzącaDorota Kania

Gość: Piotr Woyciechowski 

Data emisji: 15.12.2022

Godzina emisji: 20.35

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także