Bukareszteńska Dziewiątki (B-9) zrzesza państwa wschodniej flanki NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W warszawskim szczycie wzięli udział przebywający w Polsce prezydent USA Joe Biden i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nie było to tylko kurtuazyjne spotkanie. - Był to sygnał utrzymującej się spoistości państw regionu. Każdy taki szczyt posiada dyplomatyczny rytuał. Ważniejsze jest to, co dzieje się dookoła i co stanie się w długofalowej perspektywie. Widzimy, że kraje południowej i wschodniej flanki NATO zwiększyły swoje budżety obronne i możliwości militarne. Wojna na Ukrainie stała impulsem do przemeblowania dotychczasowego myślenia o architekturze europejskiego bezpieczeństwa - powiedział Łukasz Kobeszko.
Czytaj także:
Dodał, że przemianę widać też na poziomie wojskowych elit. - Swoje podejście zmieniły nawet te kraje, które do 24 lutego 2022 roku nie postrzegały Rosji jako głównego zagrożenia bezpieczeństwa. Obecnie upatrują w niej największe niebezpieczeństwo dla Europy i świata. Trafność i długofalowość tego myślenia ukazała wcześniej idea Trójmorza. Miejmy nadzieję, że będzie trwały elementem współpracy gospodarczej, ale też w zakresie bezpieczeństwa - podsumował analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
26:23 PR24 2023_02_23-20-33-14.mp3 Łukasz Kobeszko gościem Doroty Kani (Szkiełko i oko
Szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki był ostatnim punktem wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie. Do Polski przybył w poniedziałek wieczorem. We wtorek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Wygłosił też przemówienie do narodu polskiego.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Szkiełko i oko
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Łukasz Kobeszko (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 23.02.2023
Godzina emisji: 20.33
PR24/jt