more_horiz

"SB nie miało prawdziwych dokumentów, skoro musiało je fałszować". Prof. Panfil o atakach na kard. Wojtyłę

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 21:33
- Ten film opiera się przede wszystkim na dokumentach SB, niezweryfikowanych, niesfalsyfikowanych, jakby Służba Bezpieczeństwa była instytucją, która mówiła tylko i wyłącznie prawdę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, historyk.
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Shutterstock

Stacja TVN24 opublikowała reportaż, w którym autorzy przekonują, że Karol Wojtyła wiedział o pedofilii w Kościele, zanim został papieżem. Po emisji materiału w sieci nie ustają ataki na polskiego świętego. 

"Prowokacje, fałszywki, gry operacyjne SB"

Prof. Tomasz Panfil zwrócił uwagę na kwestii wiarygodności dokumentów Służby Bezpieczeństwa, do których odwołują się osoby atakujące Jana Pawła II. Jak zauważył, oprócz stwierdzenia autentyczności dokumentów, ważne jest określenie, czy zawierają one prawdziwe, odnoszące się rzeczywistych wydarzeń, informacje. - Może się okazać, że dokument autentyczny jest nieprawdziwy, i w przypadku dokumentów SB bardzo często tak było - podkreślił. 

- Oni nie tylko zbierali informacje o rzeczywistości, ale też podejmowali akcje, tworzyli dokumenty, które tę rzeczywistość miały kształtować. To wszelkiego typu prowokacje, fałszywki, gry operacyjne, które opierały się na dokumentach czy przedsięwzięciach, które z prawdą nie miały nic wspólnego - wyjaśniał historyk. - SB nie miało na tyle mocnych, prawdziwych dokumentów, skoro musiało je fałszować - stwierdził prof. Tomasz Panfil, komentując działania operacyjne Służby Bezpieczeństwa wobec Karola Wojtyły. 

Posłuchaj
25:18 PR24_mp3 2023_03_09-20-33-24.mp3 Prof. Tomasz Panfil o atakach na Jana Pawła II (Polskie Radio 24 / Szkiełko i oko)

Czytaj także:

W związku z reportażem oświadczenie wydała Konferencja Episkopatu Polski. Przedstawiciele Episkopatu podkreślają w nim, że "bez wątpienia mamy o wiele większą społeczną świadomość skutków wykorzystania seksualnego, a w Kościele wypracowano procedury oraz sposoby reagowania i pomocy". W ocenie biskupów sprawiedliwa ocena działań ordynariusza archidiecezji krakowskiej Karola Wojtyły wymaga dalszych badań archiwalnych.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Szkiełko i oko

ProwadzącyDorota Kania

Gość: prof. Tomasz Panfil, historyk

Data emisji: 9.03.2023

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także