W środę w Ministerstwie Rolnictwa odbył się "okrągły stół" ws. sytuacji związanej ze sprowadzonym do Polski ukraińskim zbożem. W obradach uczestniczyli m.in. wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz przedstawiciele organizacji rolniczych, firm eksportowych i przetwórczych.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że strona społeczna pozytywnie oceniała "okrągły stół". - Organizacje, związki branżowe i rolnicy. W tym ci, którzy najbardziej protestowali, z województw lubelskiego i podkarpackiego, które są najmocniej dotknięte napływem ukraińskiego zboża. Najbardziej opozycyjna część społeczna, która wcześniej podejmowała działania przeciwko premierowi Kowalczykowi, była najbardziej konstruktywnie przygotowana. Przedstawiła konkretną ofertę, rozwiązania i propozycje, które stały się kanwą wspólnego oświadczenia. Podmioty, które najwięcej krzyczały i organizowały konferencje prasowe, praktycznie nie miały niczego do zaoferowania. Po kilku godzinach podpisaliśmy wspólne oświadczenie, efekt jest mierzalny - powiedział Rafał Romanowski.
Wiceminister rolnictwa wyjaśnił też, że strona rządowa wyszła z konkretną ofertą. - Na stole jest 600 mln złotych. Program jest rozpisany i notyfikowany. Chodzi o dopłaty w zależności od województwa. Województwa przylegające do granicy ukraińskiej otrzymają największe dopłaty do tony - na razie pszenicy i kukurydzy. Oprócz tego jest oferta w postaci środków z UE, które dziś zostały zatwierdzone - 29,5 mln euro, które mogą być podniesione o 100 proc. wsparcia krajowego. Będzie też dyskusja o kolejnej rezerwie kryzysowej. W sumie będzie to dodatkowe ok. 520 mln złotych. Podczas "okrągłego stołu" rozmawialiśmy, w jaki sposób rozdysponować te środki. Przedstawiliśmy też do notyfikacji KE postulat tzw. dopłat do eksportu zboża, w tym bezpośrednich dla rolników. Nawet 200 złotych do jednej tony zboża, które będzie wyeksportowane poza UE - tłumaczył Romanowski.
25:00 PR24 2023_03_30-20-33-13.mp3 Rafał Romanowski gościem Doroty Kani (Szkiełko i oko)
Komisja Europejska poinformowała, że pakiet pomocowy w wysokości 56 mln euro na rzecz wsparcia rolników w krajach frontowych, którzy muszą mierzyć się z konsekwencjami pojawienia się na unijnym rynku dużej ilości towarów rolno-spożywczych z Ukrainy, został zaaprobowany przez wszystkie państwa członkowskie i środki mogą być uruchomione. Wnioskowała o to Polska. Polska ma otrzymać 29,5 mln euro, Bułgaria - 16,75 mln euro, a Rumunia - 10,05 mln euro.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Szkiełko i oko
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Rafał Romanowski
Data emisji: 30.03.2023
Godzina emisji: 20.33
PR24/jt