more_horiz

"Sercem życia Kościoła jest eucharystia, wszystko inne jest dodatkiem". Prof. Kucharczyk o Triduum Paschalnym

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 22:00
- Teraz, w Wielki Czwartek warto wspominać tę bezimienną rzeszę kapłanów, wiernych sług Chrystusa, którzy poprzez to, że trwali w tych różnych trudnych sytuacjach, jak choćby okres komunistyczny, dawali świadectwo wierności eucharystii - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).
Metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przewodniczy Mszy Wieczerzy Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, 06.04.2023.
Metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przewodniczy Mszy Wieczerzy Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, 06.04.2023. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Triduum Paschalne to najważniejszy czas w roku liturgicznym Kościoła katolickiego - rozpoczyna się w Wielki Czwartek mszą świętą na pamiątkę wieczerzy Pańskiej, kiedy Jezus Chrystus w obecności swoich uczniów ofiarował Bogu swe ciało i krew pod postacią chleba i wina.

W ten dzień, we wszystkich kościołach katedralnych, biskup ordynariusz wraz z kapłanami z całej diecezji przed południem odprawia mszę Krzyżma. W czasie liturgii biskupi błogosławią oleje chorych i katechumenów oraz poświęcają krzyżmo. Kapłani koncelebrujący wraz z ordynariuszem liturgię dziękują Bogu za dar kapłaństwa i odnawiają swoje przyrzeczenia. Wielki Czwartek - pierwszy dzień triduum paschalnego - upamiętnia ustanowienie przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii.

Prof. Grzegorz Kucharczyk mówił o znaczeniu sakramentu Eucharystii w życiu Kościoła. - Wielu z nas miało to szczęście czy Boże błogosławieństwo, że na spotkało na swojej drodze tych zwykłych księży, którzy może nie wyróżniali się jakimś retorycznymi zdolnościami, ale trwali przy ołtarzu. A przez to trwanie przy ołtarzu dawali największą naukę, jaką można było dostać, ponieważ uczyli o tym największym skarbie Kościoła, realnej obecności Chrystusa eucharystycznego. To nie jest przenośnia czy symbol (…). Poprzez to można było budować wszystko inne. Musimy tutaj rozróżniać, co jest istotą rzeczy, a co jest dodatkiem. Istota rzeczy, sam rdzeń życia Kościoła, to Eucharystia, wszystko inne jest dodatkiem - podkreślał gość audycji.

Posłuchaj
24:05 PR24 2023_04_06-20-33-04.mp3 Prof. Grzegorz Kucharczyk o Triduum Paschalnym (Polskie Radio 24 / Szkiełko i oko)

Czytaj także:

Wielki Piątek to dzień postu i zadumy. W kościołach odprawiana jest m.in. droga krzyżowa na pamiątkę męki Chrystusa na jerozolimskim wzgórzu Golgota, gdzie został ukrzyżowany.

W Wielką Sobotę wierni w skupieniu czekają na zmartwychwstanie i tradycyjnie odwiedzają symboliczne groby Jezusa w świątyniach i mogiły bliskich na cmentarzach. Uroczystości wigilii paschalnej odbywają się w nocy, a w niedzielę rano na mszy rezurekcyjnej świętowane jest Zmartwychwstanie Pańskie.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Szkiełko i oko

ProwadzącyDorota Kania

Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk

Data emisji: 06.04.2023

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także