more_horiz

"Przyznanie do wiary w realną obecność Chrystusa w eucharystii". Ks. dr hab. Robert Skrzypczak o Bożym Ciele

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 21:44
- Jan Paweł II, gdy tylko przybył do Rzymu i stał się następcą św. Piotra, przywrócił dawną procesję, od Bazyliki Laterańskiej do bazyliki Santa Maria Maggiore, przywrócił także praktykę procesji eucharystycznej w czwartek - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr hab. Robert Skrzypczak, kapłan archidiecezji warszawskiej, doktor habilitowany teologii, psycholog, profesor Akademii Katolickiej w Warszawie.
Procesja Bożego Ciała w Przemyślu, 08.06.2023 r.
Procesja Bożego Ciała w Przemyślu, 08.06.2023 r.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywana w Polsce Bożym Ciałem, ustanowiona została dla całego Kościoła przez papieża Urbana IV w 1264 r. bullą "Transiturus" w odpowiedzi na objawienie świętej Julianny i w rok po cudzie w Bolsenie we Włoszech, kiedy to hostia w rękach wątpiącego kapłana zaczęła krwawić. 

Ks. dr hab. Robert Skrzypczak mówił o początkach kształtowania się tradycji obchodów uroczystości Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Przypominał, że na czwartek po oktawie zesłania Ducha Świętego, jako dzień obchodzenia święta, miał wskazać Chrystus w wizjach mistycznych błogosławionej Julianny.

Gość audycji nawiązał także do uroczystej procesji, jako formy świętowania Bożego Ciała. - Procesje były przyjęte w chrześcijaństwie średniowiecznym, miały charakter pokutny, gdy ludzie wychodzili z krzyżem, często było związane to z przyznawaniem się do grzechów czy biczowaniem się. Były także procesje łączone z błogosławieniem pól, ludzi kiedyś o wiele bardziej przeżywali swoją relację z ziemią. Łatwo było skorzystać z tej formy, która była już przyjęta. Jednocześnie istniała w chrześcijaństwie średniowiecznym praktyka zabierania ze sobą postaci eucharystycznych, by nie doszło do ich profanacji, dla ich bezpieczeństwa. W tym wypadku doszedł nowy motyw, utrwalenie wiary oraz przyznanie się do wiary w realną obecność Chrystusa w eucharystii - mówił ks. dr hab. Robert Skrzypczak.

Posłuchaj
24:34 PR24 2023_06_08-20-32-57.mp3 Ks. dr hab. Robert Skrzypczak o pochodzeniu święta Bożego Ciała (Polskie Radio 24 / Szkiełko i oko)

Czytaj także:

Boże Ciało jest to świętem ruchomym, w Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Szkiełko i oko

ProwadzącyDorota Kania

Gość: Ks. dr hab. Robert Skrzypczak

Data emisji: 08.06.2023

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także