Prawnicy działający w Fundacji Odszkodowań Wojennych "Obrońcy - Obrońcom" złożyli pierwsze dwa pozwy przeciwko niemieckim firmom o odszkodowania i przeprosiny za szkody wyrządzone w czasie II wojny światowej polskim obywatelom, którzy byli zmuszeni do niewolniczej pracy oraz zostali pozbawieni dochodów i majątku. Fundacja zapowiada kolejne tego rodzaju pozwy.
"Zbrodnie niemieckie to była dziedzina nielicznej grupy szaleńców i zbrodniarzy"
- Ta sprawa przypomina, że nie było tak, jak przez wiele lat utrzymywały sądy niemieckie, że zbrodnie niemieckie to była dziedzina nielicznej grupy szaleńców i zbrodniarzy, jak Hitler czy Himmler, Goering, którzy omamili naród niemiecki, który to, jak dziś słyszymy, został wyzwolony w 1945 r. Sprawa tych koncernów przypomina, że polityka ludobójstwa była znacznie szersza, angażowała nie tylko czołowych zbrodniarzy - zaznaczył prof. Grzegorz Kucharczyk.
Z pozwem przeciwko firmie Bayer wystąpiła do sądu w Krakowie córka inżyniera Tadeusza Śledzińskiego, który jako więzień Auschwitz zmuszany był do pracy w fabryce koncernu IG Farben założonego i współtworzonego przez firmę Bayer (obecnie Bayer AG).
Z kolei wnukowie Leopolda Wellisza, który utracił należące do niego udziały w przejętej fabryce Fablok w Polsce oraz wysokie wynagrodzenie jako prezes, występują przeciwko koncernowi Henschel GmbH, prawnemu następcy firmy Henschel und Sohn.
23:35 PR24 2023_06_22-20-34-25.mp3 Prof. Grzegorz Kucharczyk o pozwach wobec niemieckich firma za straty poniesione przez polskich obywateli w czasie II wojny światowej (Polskie Radio 24 / Szkiełko i oko)
Czytaj więcej:
1 września, w rocznicę ataku Niemiec na Polskę, na Zamku Królewskim w Warszawie został przedstawiony raport o polskich stratach wojennych spowodowanych przez Niemców w latach 1939-1945.
Według wyliczeń łączna kwota strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej wynosi 6 bln 220 mld 609 mln zł. Rząd zapowiada, że na podstawie tego dokumentu będzie ubiegał się o odszkodowania od Niemiec.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Szkiełko i oko
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk
Data emisji: 22.06.2023
Godzina emisji: 20.33
PR24/ka