more_horiz

Pozwy przeciwko koncernom, które bogaciły się na zbrodniach Hitlera. Prof. Kucharczyk: Niemcy rabowali na potęgę

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 21:45
- Ta sprawa przypomina także, że zbrodnie niemieckie mają wymiar gospodarczy. Paradoksalnie dziś Niemcom trudniej jest się przyznać do tego, że rabowali i kradli na potęgę, w państwie, które w ich propagandzie jest przedstawiane jako pustynia kulturowa (…), niż przyznać się do tego, że bombardowali bezbronne miasta i zabijali ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk (Polska Akademia Nauk).
Śmierć 5,2 mln obywateli Polski spowodowała utratę PKB w wysokości ponad 4 bln zł
Śmierć 5,2 mln obywateli Polski spowodowała utratę PKB w wysokości ponad 4 bln zł Foto: NAC/Wydawnictwo Prasowe Kraków-Warszawa

Prawnicy działający w Fundacji Odszkodowań Wojennych "Obrońcy - Obrońcom" złożyli pierwsze dwa pozwy przeciwko niemieckim firmom o odszkodowania i przeprosiny za szkody wyrządzone w czasie II wojny światowej polskim obywatelom, którzy byli zmuszeni do niewolniczej pracy oraz zostali pozbawieni dochodów i majątku. Fundacja zapowiada kolejne tego rodzaju pozwy.

"Zbrodnie niemieckie to była dziedzina nielicznej grupy szaleńców i zbrodniarzy"

- Ta sprawa przypomina, że nie było tak, jak przez wiele lat utrzymywały sądy niemieckie, że zbrodnie niemieckie to była dziedzina nielicznej grupy szaleńców i zbrodniarzy, jak Hitler czy Himmler, Goering, którzy omamili naród niemiecki, który to, jak dziś słyszymy, został wyzwolony w 1945 r. Sprawa tych koncernów przypomina, że polityka ludobójstwa była znacznie szersza, angażowała nie tylko czołowych zbrodniarzy - zaznaczył prof. Grzegorz Kucharczyk.

Z pozwem przeciwko firmie Bayer wystąpiła do sądu w Krakowie córka inżyniera Tadeusza Śledzińskiego, który jako więzień Auschwitz zmuszany był do pracy w fabryce koncernu IG Farben założonego i współtworzonego przez firmę Bayer (obecnie Bayer AG).

Z kolei wnukowie Leopolda Wellisza, który utracił należące do niego udziały w przejętej fabryce Fablok w Polsce oraz wysokie wynagrodzenie jako prezes, występują przeciwko koncernowi Henschel GmbH, prawnemu następcy firmy Henschel und Sohn.

Posłuchaj
23:35 PR24 2023_06_22-20-34-25.mp3 Prof. Grzegorz Kucharczyk o pozwach wobec niemieckich firma za straty poniesione przez polskich obywateli w czasie II wojny światowej (Polskie Radio 24 / Szkiełko i oko)

Czytaj więcej:

1 września, w rocznicę ataku Niemiec na Polskę, na Zamku Królewskim w Warszawie został przedstawiony raport o polskich stratach wojennych spowodowanych przez Niemców w latach 1939-1945.

Według wyliczeń łączna kwota strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej wynosi 6 bln 220 mld 609 mln zł. Rząd zapowiada, że na podstawie tego dokumentu będzie ubiegał się o odszkodowania od Niemiec.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Szkiełko i oko

ProwadzącyDorota Kania

Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk

Data emisji: 22.06.2023

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także