more_horiz

Szczyt NATO w Wilnie. Prof. Kubiak: Ukraina i Gruzja powinny się doczekać mapy drogowej

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023 21:45
- Analiza ostatnich dwóch dekad w Europie wskazuje na to, że tylko instytucjonalna rozbudowa strefy północnoatlatyckiego bezpieczeństwa skutecznie hamuje rosyjskie zapędy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kubiak z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Szczyt NATO odbędzie się w Wilnie 11 i 12 lipca
Szczyt NATO odbędzie się w Wilnie 11 i 12 lipcaFoto: sashk0/shutterstock

Polska wyśle na Litwę kontyngent wojsk specjalnych, który będzie realizował zadania ćwiczeniowe i ochronne szczytu NATO w Wilnie. Wcześniej Litwa i Polska ogłosiły wzmocnienie ochrony granic w związku ze spodziewanym odtworzeniem jednostek rosyjskiej Grupy Wagnera na Białorusi.

Bunt Wagnera 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że tak naprawdę jesteśmy biernymi obserwatorami wydarzeń w Rosji i na Białorusi. - Próbujemy budować prognozy, ale dysponujemy rozpaczliwie małą ilością danych. Kulisy tzw. buntu Wagnera są nam nieznane i być może nigdy ich nie poznamy. Jeżeli jednak przyjmiemy, że w niedawnych wydarzeniach nie było kremlowskiej ręki, to wagnerowcom pali się grunt pod nogami. Można też zakładać, że grupy najbardziej zdesperowane, które nie ufają zapewnieniom Kremla, że nie będą wobec nich wyciągnięte konsekwencje podejmą próby przedarcia się na zachód, co wiąże się ze sforsowaniem polskiej granicy. Będzie to skutkowało incydentami z udziałem polskich pograniczników i żołnierzy - powiedział prof. Piotr Kubiak. 

Nie wykluczył też, że do zdarzeń może dojść na granicy z obwodem królewieckim. - Rosjanie mają ogromne doświadczenie w rozgrywaniu kwestii uchodźczych. Sytuacje kreowane są przy pomocy ludzi przewożonych w miejsca, gdzie planuje się wywołać kryzys. Na granicy, która była do tej pory względnie spokojna może dojść do wydarzeń aranżowanych pod płaszczykiem kryzysu uchodźczego - tłumaczył prof. Kubiak. 

Mapa drogowa do NATO

Dodał również, że mamy do czynienia ze skrajnie nieprzewidywalnym sposobem sprawowania władzy w Rosji. - Ukraina i Gruzja powinny się doczekać na szczycie NATO w Wilnie jasnej i przejrzystej mapy drogowej. Analiza ostatnich dwóch dekad w Europie wskazuje na to, że tylko instytucjonalna rozbudowa strefy północnoatlantyckiego bezpieczeństwa skutecznie hamuje rosyjskie zapędy - podsumował prof. Piotr Kubiak.   

Posłuchaj
24:21 PR24 2023_06_29-20-33-30.mp3 Prof. Piotr Kubiak gościem Doroty Kani (Szkiełko i oko)

Wilno będzie będzie gospodarzem szczytu NATO w dniach 11-12 lipca. Oczekuje się przybycia na Litwę nie tylko przywódców państw europejskich, ale także przywódców USA, Kanady i partnerów NATO z Japonii, Korei Południowej, Australii i Nowej Zelandii.

Więcej w nagraniu

* * *

Audycja: Szkiełko i oko

ProwadzącyDorota Kania

Gość: prof. Piotr Kubiak (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni)

Data emisji: 29.06.2023

Godzina emisji: 20.33

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także