more_horiz

"Nie praca, ale świadczenia socjalne". Prof. Andrzej Przyłębski o migrantach w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2023 22:08
- Pierwsze wypowiedzi kanclerz Merkel w 2015 r. nie wskazywały na to, że chce ona przyjąć migrantów dlatego, że są braki na rynku pracy, ale ponieważ Niemcy są takim hipermoralnym narodem, który zawiesi na chwilę prawo europejskie, które uniemożliwiało przejście emigrantów do Niemiec, by tym ludziom zaufać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Przyłębski, były ambasador RP w Niemczech, dyrektor Instytutu De Republica.
Od 2015 r. Niemcy stały się krajem docelowym dla niezwykle dużej liczby uchodźców m.in. z Syrii, Iraku i Afganistanu
Od 2015 r. Niemcy stały się krajem docelowym dla niezwykle dużej liczby uchodźców m.in. z Syrii, Iraku i AfganistanuFoto: Tobias G. Sommer/Shutterstock

Minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin zaprzeczył istnieniu związku między imigracją a zamieszkami na przedmieściach francuskich miast po śmierci 17-letniego Nahela, zastrzelonego przez policję. Liderka Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen mówi o nienawiści "młodych bandytów" do Francji i problemach z asymilacją imigrantów.

Polityka "Willkommenskultur"

Prof. Andrzej Przyłębski komentował politykę migracyjną Niemiec, odwołał się m.in. do fali migracji w 2015 r. i stanowiska niemieckiego rządu, który zachęcał migrantów do pobytu w kraju w ramach polityki "Willkommenskultur". - Jest taka teoria, być może prawdziwa, że brakowało rąk do pracy i przemysłowcy niemieccy stali za decyzją kanclerz. To się jednak nie sprawdziło, ci młodzi mężczyźni przyjechali tutaj nie po to, aby pracować, ale by korzystać ze świadczeń socjalnych - zauważył.

"Rośnie fala niezadowolonych"

- Jakaś część z nich pracuje, ale raporty są drastyczne, mamy brak poszanowania dla kobiet (…) to się zaogniło w postaci gwałtów, teraz jest w Niemczech 60 ataków nożowników dziennie. Na szczęście, my tego nie mamy i musimy robić wszystko, abyśmy tego nie mieli. Społeczeństwo niemieckie jest rozdarte, jest wielu ludzi, którzy wspierają rząd w polityce otwartości, ale rośnie fala niezadowolonych, nie tylko z powodu migracji, ale i polityki rządu niemieckiego - komentował gość audycji.

Posłuchaj
25:30 PR24 2023_07_06-20-33-26.mp3 Prof. Andrzej Przyłębski o polityce migracyjnej Niemiec (Polskie Radio 24 / Szkiełko i oko)

Zobacz także

W połowie czerwca Sejm przyjął uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów, zobowiązującą rząd do stanowczego sprzeciwu wobec propozycji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył w Sejmie, że kwestia relokacji migrantów w Unii Europejskiej musi być przedmiotem referendum.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Szkiełko i oko

ProwadzącyDorota Kania

Gość: prof. Andrzej Przyłębski

Data emisji: 6.07.2023

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także