more_horiz

Rząd nie chce Fit for 55. Liziniewicz wyjaśnia, dlaczego pakiet jest szkodliwy dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 21:04
- Wiele z tych strategii uderza w gospodarkę, w wiele aspektów życia gospodarczego. Rolnictwo jest tylko jednym z nich - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej". 
Jacek Liziniewicz
Jacek LiziniewiczFoto: PR24

- Zdecydowaliśmy się, że wszystkie dokumenty z pakietu Fit for 55 będą zaskarżone do Trybunału Sprawiedliwości UE. Robimy tak z prostej przyczyny: ponieważ jako kraj członkowski Unii Europejskiej mamy do tego prawo - powiedziała "Gazecie Polskiej" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Pomimo szkodliwości pakietu dla naszego kraju, politycy opozycji bronią tych rozwiązań. 

- Ten pakiet jest broniony z jednej zasadniczej przyczyny: nie ma żadnego innego, jeśli chodzi o próbę wypełnienia deklaracji, na które w tym zakresie zgodziły się wszystkie państwa Unii Europejskiej - zaznaczył w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz. 

- W założeniach do 2030 roku mamy zmniejszyć emisję o 55 proc. Na kanwie tej zgody Frans Timmermans przygotował szereg zmian wpisujących się w tę strategię, w to życzeniowe myślenie. Wiele z tych strategii uderza w gospodarkę, w wiele aspektów życia gospodarczego. Rolnictwo jest tylko jednym z nich - dodał dziennikarz. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że "nie akceptuje całego systemu ETS". - A dodatkowe restrykcyjne zapisy zmieniające ten system i jeszcze pogłębiające chorobę są nie do przyjęcia. Dodatkowo jego podstawa prawna jest bardzo wątpliwa, ponieważ był przyjmowany zwykłą większością głosów jako dokument klimatyczny. To jest dokument energetyczny i wpływa na politykę energetyczną państwa, a tym samym wymaga jednomyślności. Gdyby ta jednomyślność była, to on nie byłby przyjęty. Mamy więc silną podstawę prawną - podkreśliła Anna Moskwa.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:25 PR24 2023_07_27-20-34-36.mp3 Jacek Liziniewicz o pakiecie Fit for 55 (Szkiełko i oko) 

***

Audycja: "Szkiełko i oko"
Prowadząca: Dorota Kania
Gość: Jacek Liziniewicz
Data emisji: 27.07.2023
Godzina emisji: 20.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także