Bitwa Warszawska zwana też "Cudem nad Wisłą" toczyła się w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku. Decydujące dla wyniku całego starcia walki pod Ossowem i Radzyminem trwały pomiędzy 13 a 16 sierpnia i zakończyły się dla Polaków zwycięstwem - wojska bolszewickiej Rosji zostały zmuszone do ucieczki i ostatecznie pokonane.
- Niektórzy twierdzą, że była to jedna z najważniejszych bitew wszechczasów. Celem bolszewików przecież była nie Warszawa, nie Lwów, nie Zamość, nawet nie Berlin. Oni szli na Brukselę i Paryż. A zatem znaczenie bitwy pod Warszawą czy Bitwy Warszawskiej wykracza zdecydowanie poza historię Polski - podkreślił prof. Tomasz Panfil.
Zaznaczył również, że "jest to ewidentnie jeden z istotnych fragmentów historii - nawet nie europejskiej - tylko jedno z istotnych wydarzeń w historii naszej śródziemnomorskiej cywilizacji".
- Dlaczego? Bo ocaliliśmy cywilizację opartą na prawie rzymskim, opartą na chrześcijańskiej godności człowieka. Nie pozwoliliśmy, aby te dwa fundamenty naszej cywilizacji zostały zastąpione przez leninowskie hasła: "grabcie zagrabione", "mordujcie", "róbcie, co chcecie", "narody i państwa są nieważne" czy "religia to opium dla ludu". Te hasła to dokładne zaprzeczenie tego, na czym przez 1500 lat budowano cywilizację europejską - podsumował profesor.
Czytaj także:
Więcej w nagraniu.
24:43 PR24 2023_08_10-20-32-42.mp3 Szkiełko i oko - 10.08.2023
* * *
Audycja: Szkiełko i oko
Prowadząca: Dorota Kania
Gość: prof. Tomasz Panfil (historyk, IPN oddział w Lublinie, KUL)
Data emisji: 10.08.2023
Godzina emisji: 20.35
bartos