more_horiz

"Tusk może mieć problem z jego okiełznaniem". Dr Żukowski o liderze Agrounii

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 21:35
- Donald Tusk jeszcze w czasach, kiedy był premierem, nauczył się posługiwać skrajnymi, ale kontrolowanymi przez siebie politykami. Doskonałym przykładem jest tu pan Palikot - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Tomasz Żukowski (Uniwersytet Warszawski).
Kampania wyborcza do parlamentu 2023. Prezydent m.st. Warszawy, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski i lider AgroUnii Michał Kołodziejczak podczas otwartego spotkania z mieszkańcami na placu Starego Miasta w Olsztynie, Olsztyn, 24.08.2023.
Kampania wyborcza do parlamentu 2023. Prezydent m.st. Warszawy, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski i lider AgroUnii Michał Kołodziejczak podczas otwartego spotkania z mieszkańcami na placu Starego Miasta w Olsztynie, Olsztyn, 24.08.2023. Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Przewodniczący PO Donald Tusk ogłosił, że listę kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmu z okręgu konińskiego otwierać będzie lider Agrounii Michał Kołodziejczak. 

"Potrzebny był polityk, który cieszy się jakimś zaufaniem na wsi"

Dr Tomasz Żukowski komentował kandydatury Koalicji Obywatelskiej do Sejmu, w tym postać Michała Kołodziejczaka. - Prawdopodobnie Donald Tusk uznał, że jest mu potrzebny polityk, który cieszy się jakimś zaufaniem na wsi i w ten sposób może zyskać cześć głosów. Jest to bardzo ryzykowne, ponieważ może więcej ludzi stracić, którym pan Kołodziejczak się nie podoba, zwłaszcza na wsi. Po drugie, jeśli zostanie on posłem, Donald Tusk może mieć problem z jego okiełznaniem. Wcześniejsze deklaracje pana Kołodziejczaka dotyczące relacji z Rosją mogą być ważniejsze niż przejściowy flirt z Platformą - zauważył gość audycji.

"W tej chwili tych Palikotów się tylko mnoży"

Jak dodał politolog, w przypadku Michała Kołodziejczaka można mówić o pewnej analogii z Januszem Palikotem. - W tej chwili tych Palikotów tylko się mnoży. Dzieje się tak dlatego, że mamy czasy mediów społecznościowych, ale także dlatego, że jeśli ich będzie więcej, to Donald Tusk myśli, że będą bezpieczniejsi, nie "urwą się" mu, będzie mógł ich kontrolować - stwierdził dr Żukowski.

Posłuchaj
25:22 PR24 2023_08_24-20-33-28.mp3 Dr Tomasz Żukowski o listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej (Polskie Radio 24 / Szkiełko i oko)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Szkiełko i oko

ProwadzącyDorota Kania

Gość: Dr Tomasz Żukowski 

Data emisji: 24.08.2023

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także