more_horiz

"Miejsce, w którym się rozmawia". Arkadiusz Gołębiewski podsumowuje Festiwal NNW

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 21:25
- Powtarzającym się hasłem, szczególnie u cudzoziemców, którzy przyjechali - od Japonii przez Stany Zjednoczone czy Mongolię - było to, że "tu jest miejsce, w którym się rozmawia" - podkreślił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
Gala finałowa festiwalu filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci
Gala finałowa festiwalu filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"Foto: PAP/Andrzej Jackowski

Podczas Festiwalu NNW widzowie obejrzeli ponad sto filmów dokumentalnych i fabularnych nominowanych do nagród głównych wydarzenia. To produkcje z Finlandii, Japonii, Hiszpanii, Estonii, Mołdawii, Bułgarii, Tajwanu, USA, Chorwacji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy i oczywiście z Polski.

Gość PR24 zaznaczył, że "Festiwal składa się z wielu modułów". - Jest pięć konkursów, jest akademia filmowa, gdzie rozwijaliśmy kurs dokumentalny i fabularny. Zajęcia skończyły się wczoraj, a zaczęły się we wtorek. Po raz pierwszy był międzynarodowy Market Filmowy, skierowany dla profesjonalnej branży z całego świata, do producentów i dystrybutorów. Mieliśmy również forum mediów polonijnych - podkreślił Arkadiusz Gołębiewski.

"Rozmowa o wolności na wielu płaszczyznach"

- Trudno jest ocenić, co było z tego najważniejsze. Jednak powtarzającym się hasłem, szczególnie u cudzoziemców, którzy przyjechali - od Japonii przez Stany Zjednoczone czy Mongolię - było to, że "tu jest miejsce, w którym się rozmawia" - zaznaczył. 

Czytaj także w tvp.info: „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”. Festiwal jak żaden inny

- Uczestnicy podkreślali, iż nie sądzili, że można tak rozmawiać i że jest to takie przyjazne miejsce. Uważam, że jest to takie oczywiste, można powiedzieć - banalne. Ale uczestnicy podkreślali, że temat wolności można poruszać na wielu płaszczyznach. Mówili, że jest to miejsce nie tylko rozmów, ale także przyjaźni i serdeczności - powiedział dyrektor. 

Festiwal NNW to liczne debaty, spotkania ze świadkami historii i bohaterami filmów i filmowcami, ale także koncerty, multimedialne wystawy, promocje książek historycznych i ważne wydarzenia branżowe, takie jak market filmowy i warsztaty scenariuszowe.

Polskie Radio objęło nad Festiwalem Niepokorni Niezłomni Wyklęci patronat medialny. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:33 [PR24]PR24 (mp3) 2 październik 2023 20_37_28.mp3 Arkadiusz Gołębiewski o Festiwalu NNW (Szkiełko i oko) 

***

Audycja: Szkiełko i oko

Prowadząca: Dorota Kania 

Gość: Arkadiusz Gołębiewski (dyrektor Festiwalu NNW)

Data emisji: 2.10.2023

Godzina: 20.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także