X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Muszę to zgromadzeniu oddać'. Powstaje monografia sióstr felicjanek

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 12:00
- Wszystko jest darem od Pana Boga i od zgromadzenia. Zgromadzenie mi to dało i powierzyło, muszę to zgromadzeniu oddać - mówiła w Polskim Radiu 24 siostra Maria Fidelia Janas, autorka powstającej monografii Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo.
Audio
  • Siostra Maria Fidelia Janas o historii Felicjanek (Polki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Krzysztof Wierzbowski/Forum

Monografia ma obejmować całą historię Zgromadzenia Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo. - Od powstania, włączając w to biogram matki założycielki, aż do lat 70. XX wieku. Ma to być historia felicjanek na wszystkich kontynentach, w USA, Kanadzie, Brazylii i w Polsce - powiedziała siostra Maria Fidelia Janas.

pap bł. Matka Angela Truszkowska..jpg
"Po swoich rodzicach odziedziczyła zamiłowania intelektualne". Maria Fidelia Janas o bł. Matce Angeli Truszkowskiej

Gość Polskiego Radia 24 przyznała, że całość jest na razie w powijakach. - Jestem na początku pierwszego tomu, a całość ma się składać z trzech tomów. Mam nadzieję, że Pan Bóg da mi odpowiednio dużo czasu i mądrości, żeby dokończyć monografię - dodała siostra Maria Fidelia Janas.  

Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo powstało w Warszawie 21 listopada 1855 roku, jako odpowiedź na wołanie najbardziej potrzebujących. Założycielką tej wspólnoty zakonnej, uformowanej w duchu ideałów św. Franciszka, jest bł. Maria Angela Truszkowska.

Główne cele zgromadzenia to praca wychowawcza z dziećmi i młodzieżą oraz opieka nad chorymi i ubogimi. Felicjanki zajmują się przede wszystkim działalnością wychowawczo-oświatową, charytatywną, opiekuńczo-społeczną, a także działalnością misyjną. W Polsce prowadzą szkoły i przedszkola, domy dla chorych kobiet i dla chorych dzieci, ośrodek socjoterapeutyczny, kuchnię dla studentów i jadłodajnię dla bezdomnych, zajmują się działalnością katechetyczną i misyjną.

Zakon jest obecny na terenie Polski, USA, Kanady, Brazylii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, Kenii, Ukrainy, Estonii i Rosji. W Polsce są 3 prowincje sióstr felicjanek: warszawska, krakowska i przemyska.


Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Polki"

ProwadzącyMagdalena Merta

Gość: s. Maria Fidelia Janas (Zgromadzenie Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo)

Data emisji: 16.10.2021

Godz. emisji: 8.06

Czytaj także

"Ambasadorka misyjnego laikatu". Ks. Jarosław Czyżewski o Wandzie Błeńskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 08:41
- Niezwykłe życie pani Wandy inspirowało ludzi na całym świecie. Temu służy także taki krótki film, który jest umieszczony na stronie internetowej. Jan Paweł II nazwał ją "ambasadorką misyjnego laikatu" - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Jarosław Czyżewski o Słudze Bożej Wandzie Błeńskiej.
rozwiń zwiń