more_horiz

"Dzieliły się tym, co miały z najbardziej potrzebującymi". Dzieje kuchni im. s. Samueli w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 09:04
- Nasza założycielka bł. matka Maria Angela Truszkowska powierzyła siostrom, w szczególności s. Józefie Mikulińskiej, troskę o ubogich. Przy budowaniu pierwszej części klasztoru przy ulicy Smoleńsk 6 zleciła siostrom wydawanie posiłków biednym przy furcie klasztornej - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Kuchni społecznej im. siostry Samueli siostra Bernadetta Słowik ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek.
Jak zaznaczyła s. Bernadetta Słowik początki naszej krakowskiej jadłodajni, czyli obecnie kuchni siostry Samueli sięgają 1864 roku
Jak zaznaczyła s. Bernadetta Słowik "początki naszej krakowskiej jadłodajni, czyli obecnie kuchni siostry Samueli sięgają 1864 roku"Foto: FB/kuchniafelicjanek/ Jan Dyszyński / Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

Postać siostry Samueli Piksy oraz działalność Kuchni społecznej im. siostry Samueli w Krakowie przybliżyła na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Kuchni społecznej im. siostry Samueli siostra Bernadetta Słowik ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek.

"Powierzyła siostrom troskę o ubogich"

- Początki naszej krakowskiej jadłodajni, czyli obecnie kuchni siostry Samueli sięgają czasu przybycia sióstr po kasacie zakonu w 1864 roku w Warszawie (w zaborze rosyjskim) do Krakowa. Nasza założycielka bł. matka Maria Angela Truszkowska powierzyła siostrom, w szczególności s. Józefie Mikulińskiej, troskę o ubogich. Przy budowaniu pierwszej części klasztoru przy ulicy Smoleńsk 6 zleciła siostrom wydawanie posiłków biednym przy furcie klasztornej - powiedziała siostra Bernadetta Słowik.

Jak zaznaczyła, "siostry dzieliły się tym, co miały, z najbardziej potrzebującymi". - Zaczęło się od kilku studentów i wówczas postanowiono, że trzeba będzie otworzyć kuchnię i większe pomieszczenie dla studentów. S. Samueli powierzono zarządzanie kuchnią, kiedy była w wieku 24 lat - wskazała siostra.

Posłuchaj
22:04 polkiiiiii.mp3 Siostra Bernadetta Słowik o siostrze Samueli ("Polki") 

- Siostra Samuela urodziła się 25 maja w 1849 roku w zamożnej rodzinie góralskiej w Czerńcu, tj. parafia Łącko. Do Zgromadzenia Sióstr Felicjanek wstąpiła 1867 roku w wieku 18 lat. Po złożeniu profesji zakonnej w 1870 roku została przeznaczona do pomocy s. Józefie Mikulińskiej w posłudze ubogim - mówiła siostra Bernadetta Słowik.

* * *

Audycja: "Polki"

Prowadzi: Magdalena Merta

Gość: siostra Bernadetta Słowik (Zgromadzenie Sióstr Felicjanek, dyrektor Kuchni społecznej im. siostry Samueli)

Data emisji: 11.12.2021

Godzina emisji: 08.06

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem