more_horiz

Szopki noworoczne Marcina Wolskiego. Jak przedstawiano czołowe kobiety polskiej polityki?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 08:45
Gościem audycji "Polki" był Marcin Wolski, autor politycznych szopek noworocznych. Satyryk opowiadał o tym, w jaki sposób on i jego współpracownicy parodiowali przedstawicielki polskiej polityki.
Marcin Wolski jest autorem szopek noworocznych, które w krzywym zwierciadle podsumowują najważniejsze wydarzenia polityczne mijającego roku
Marcin Wolski jest autorem szopek noworocznych, które w krzywym zwierciadle podsumowują najważniejsze wydarzenia polityczne mijającego rokuFoto: PAP/Marcin Bielecki

Marcin Wolski, autor o bogatym dorobku, jest znany m.in. ze swoich szopek noworocznych, które tworzy od trzech dekad. Przedstawia w nich w krzywym zwierciadle najważniejsze wydarzenia polityczne mijającego roku. Gość PR24 przypomniał o tradycji tego widowiska, które wywodzi się z chrześcijańskich obrzędów: jasełek i świątecznych korowodów. Do przedstawień tych z czasem, w XIX w., do tematyki biblijnej "zaczęto wplatać wątki bieżące". 

- Dojrzałą formę artystyczną nadał temu Zielony Balonik w Krakowie - powiedział satyryk. Kabaret ten stworzył pięć szopek. Widowisko kontynuował również krakowski Momus, a potem szopka trafiła do Warszawy, ukazywała się m.in. w piśmie "Cyrulik Warszawski". "Szopkarze" wizytowali także w II RP w Belwederze, na zaproszenie Józefa Piłsudskiego. Po wojnie szopka odrodziła się "w kalekiej formie". Najważniejsi komunistyczni politycy byli przedstawiani dość ostrożnie. - Satyra personalna kończyła się de facto na jakimś wiceministrze - stwierdził Marcin Wolski. Przyznał jednak, że poziom wykonania lalek był bardzo wysoki. Autor wreszcie sam zaczął tworzyć szopki, które od lat 90. regularnie emitowano w radiostacjach i telewizji. 

Gość Polskiego Radia 24 mówił o postaciach kobiecych w jego szopkach. Na uwagę prowadzącej, że kobiet w tych utworach jest mniej, i pytanie o powody takiego ich potraktowania, pisarz odparł, że kobiet na scenie politycznej, gdy szopka cieszyła się największą popularnością, było znacznie mniej. - Po drugie, istnieje w nas (...) kurtuazja wobec kobiet. Szopka posługuje się karykaturą. O ile pokazanie niezbyt pięknego mężczyzny jako paskudnego nie budzi obaw, to uszczuplenie urody kobiecie nie uchodzi - stwierdził. Zatem, jak przekonywał, satyryk czy karykaturzysta musi być "bardziej powściągliwy".

Marcin Wolski podkreślił jednak, że i kobiety były w szopkach parodiowane, choć "nie było ich wiele". Wymienił "tak barwne postacie jak Hanna Gronkiewicz-Waltz czy Zyta Gilowska". One wręcz, z uwagi na "charakterystyczne głosy", nadawały się do tej formy "idealnie". W czasach tworzenia pierwszych satyr z kolei pojawiały się na ekranach telewizorów skarykaturowane Danuta Wałęsa czy Hanna Suchocka.

- W przypadku postaci kobiecych częściej niż w przypadku męskich posiłkowaliśmy się postaciami żywego planu - mówił gość PR24. - Irena Kownas była tak podobna do pani minister Danuty Waniek, że grzechem byłoby nie przedstawić jej "we własnej postaci" - opowiadał. Za to Jolantę Kwaśniewską grała wielokrotnie Joanna Jeżewska.

Czy przedstawianie polityków w krzywym zwierciadle przysparzało Marcinowi Wolskiemu kłopotów? W jaki sposób reagowano na swoje "odpowiedniki" w szopkach? O tym także pisarz opowiedział w audycji "Polki". Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

Posłuchaj
22:56 [i] 1.01.2022 R. POLKI.mp3 Marcin Wolski o postaciach kobiet w jego szopkach noworocznych (Polskie Radio 24/Polki)

 

***

Audycja: "Polki"

Prowadzący: Magdalena Merta

Gość: Marcin Wolski (pisarz, dziennikarz, satyryk)

Data emisji: 1.01.2022

Godzina: 08:05

ms, PR24

Zobacz więcej na temat: Marcin Wolski POLSKA satyra

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem