more_horiz

"Miała pragnienie zmieniać życie kobiet". Prof. Krystyna Czuba o Marii Okońskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 09:19
- Maria Okońska miała wielkie pragnienie zmienić dziewczyny i kobiety w ich życiu - lekkim, mało przyjaznym dla wspólnego dobra, dalekim od pana Boga - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Krystyna Czuba.
Wyjazd Prymasa Wyszyńskiego z Komańczy do Warszawy. Nz pożegnanie Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Widoczne od lewej: Maria Okońska (stoi), Maria Wantowska (klęczy), s. Stanisława Niemeczek (w głębi z prawej)
Wyjazd Prymasa Wyszyńskiego z Komańczy do Warszawy. N/z pożegnanie Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Widoczne od lewej: Maria Okońska (stoi), Maria Wantowska (klęczy), s. Stanisława Niemeczek (w głębi z prawej)Foto: NAC/Porębski Stanisław

Najnowszy odcinek audycji "Polki" poświęcony był wybitnej działaczce społecznej Marii Okońskiej. Nasza bohaterka urodziła się 16 grudnia 1920 roku, a zatem należała do tzw. pokolenia kolumbów. Na świat przyszła w Warszawie. Na tajnych kompletach studiowała polonistykę, później, na Uniwersytecie Ziem Zachodnich studiowała psychologię. W czasie wojny poznała się i współpracowała ze Stefanem Wyszyńskim. Także wtedy powołała stowarzyszenie żeńskiej młodzieży katolickiej, które przyjęło nazwę "Ósemki. W Polskim Radiu 24 o Marii Okońskiej mówiła prof. Krystyna Czuba.

Gość PR24 przybliżyła historię naszej bohaterki i powołanego przez nią stowarzyszenia. - Maria Okońska miała wielkie pragnienie zmienić dziewczyny i kobiety w ich życiu - lekkim, mało przyjaznym dla wspólnego dobra, dalekim od pana Boga. Maria przede wszystkim z panem Bogiem chciała iść do polskich dziewcząt i potem też polskich kobiet - mówiła prof. Krystyna Czuba.

Wyjaśniła także, że stowarzyszenie nazywane Ósemką wzięło swoją nazwę od Ośmiu Błogosławieństw. - Dziewczyny, które się wtedy spotkały, postanowiły, że założą stowarzyszenie. To było 80 lat temu. Chciały powołać stowarzyszenie, wspólnotę dziewczyn. Szukając pomysłu na nazwę, uznały, że najlepiej sięgnąć po Osiem Błogosławieństw. To jest bardzo ważne, bo to było wyznacznikiem całego życia Marii, ale przede wszystkim to portret pana Jezusa, te Osiem Błogosławieństw - podkreśliła prof. Czuba.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:27 PR24_mp3 2022_05_28-08-06-51_Polki.mp3 Prof. Krystyna Czuba o Marii Okońskiej ("Polki" / PR24)

* * *

Audycja: "Polki"
Prowadzi: Magdalena Merta
Gość: prof. Krystyna Czuba (specjalista medioznawstwa i etyki dziennikarskiej)
Data emisji: 28.05.2022
Godzina emisji: 08.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także