Ludwika Maria - ta, która zmusiła Jana Kazimierza do stawienia czoła Szwedom

2022-10-01, 09:15

Ludwika Maria - ta, która zmusiła Jana Kazimierza do stawienia czoła Szwedom
Ludwika Maria Gonzaga, szkoła francuska, 1645?, obraz z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, fot. Z. Reszka . Foto: https://www.wilanow-palac.pl/fot. Z. Reszka

- Król Jan Kazimierz miał trudną sytuację, ale wygląda na to, że w wielu wypadkach jako polityk musiał być "popychany" przez swoją małżonkę, Ludwikę Marię, która była osobą dzielną, odważną, wiedzącą czego chce - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Żaryn. 

Ludwika Maria Gonzaga przybyła do naszego kraju z Francji. Była żoną dwóch polskich królów: Władysława IV i Jana II Kazimierza. Za panowania pierwszego z nich nie odegrała znaczącej roli. W drugim przypadku wywierała znaczny wpływ na władcę, a co za tym idzie na bieg spraw państwowych.

O jej zaangażowaniu w politykę Rzeczpospolitej mówiła Małgorzata Żaryn. - Król Jan Kazimierz miał trudną sytuację, ale wygląda na to, że w wielu wypadkach jako polityk musiał być "popychany" przez swoją małżonkę, Ludwikę Marię, która była osobą dzielną, odważną, wiedzącą czego chce, inteligentną. Jednocześnie była manipulantką. Miała pewną wizję ustroju Polski i naprawy Rzeczypospolitej, która dosyć nie pasowała do rzeczywistej sytuacji w Polsce - przyznała.

Jak dodała gość audycji, "w zasadzie to ona zmusiła Jana Kazimierza do tego, żeby przeciwstawił się Szwedom". - Sama również występowała w obronie Warszawy, nawołując żołnierzy do walki - przypomniała. 

Małgorzata Żaryn zaznaczyła również, że w momencie, kiedy zakończył się czas wojen, Ludwika Maria zaczęła myśleć razem ze swoim stronnictwem dworskim o naprawie Rzeczpospolitej poprzez wybory króla za życia panującego.   

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

Małgorzata Żaryn o Ludwice Marii Gonzaga ("Polki") 22:21
+
Dodaj do playlisty

 

***

Audycja: Polki

Prowadząca: Magdalena Merta

Gość: Małgorzata Żaryn 

Data emisji: 01.10.2022

Godzina emisji: 08.06

kmp/pp/kor

Polecane

Wróć do strony głównej