Polki: o bohaterkach Powstania Styczniowego

2020-02-22, 10:46

Polki: o bohaterkach Powstania Styczniowego
Dyskusja w audycji "Polki" . Foto: PR24

- Z opisów wynika, że po upadku Powstania gdziekolwiek pojawiała się moja prababcia, spotykała się ona z wielką owacją i była witana z wielką estymą, choć z natury była skromną osobą - powiedziała w Polskim Radiu 24 Ewa Jaxa Chamiec, praprawnuczka Anny Henryki Pustowójtówny, bohaterki Powstania Styczniowego. Gościem audycji był również dr Janusz Wesołowski z Muzeum Wojska Polskiego

Posłuchaj

Goście audycji opowiadają o bohaterce Powstania Styczniowego Annie Henryce Pustowójtównej ("Polki")
+
Dodaj do playlisty

- Byłam wzruszona, że zobaczyłam moją prababkę na pięknej ekspozycji. Muszę przyznać, że przekaz rodzinny jest jednak bardzo nikły, bo kobiety w mojej rodzinie wcześnie umierały, a więc moją wiedzę o Henryce Pustowójtównej czerpię głównie z literatury. Jej postać jest jednak dla mnie bardzo bliska. Odnajduję dużo jej cech w mojej mamie czy w moich córkach - stwierdziła Ewa Jaxa Chamiec

- Z opisów wynika, że po upadku Powstania gdziekolwiek się pojawiała, spotykała się z wielką owacją i była witana z wielką estymą, choć z natury była skromną osobą. W jej wspomnieniach niewiele jest dumy. Ciekawe, że waleczność kobiet w tamtych czasach odżyła - mówiła.

- Miotały nią nieprawdopodobne uczucia. Miała do siebie pretensje, bo chciała ratować Polskę, a tymczasem równolegle zakochała się i obawiała się, że przerosło ono ponad sprawę Polski. Były to niezwykłe przeżycia - dodała rozmówczyni.

Powiązany Artykuł

Rosalak.jpg
Maciej Rosalak: powstańców styczniowych można porównać do Żołnierzy Wyklętych

"Kobiety były inicjatorkami"

- Po śmierci pani Piotrowiczowej na polu walki wydano zakaz udziału w Powstaniu dla kobiet, co nie przeszkadzało im ścinać włosów, przywdziewać męskich strojów i ginąć na polu walki. Kobiety zaczęły się bardzo aktywizować. W czasie jednej z manifestacji zginęło 5 powstańców, a w wyniku odniesionych ran zmarła kobieta, o której niestety zapomniano - zwrócił uwagę dr Janusz Wesołowski.

- Mieszkanki zaboru rosyjskiego były zagrożone tym, że zostaną same. W przypadku śmierci lub zesłania mężczyzn musiały one ratować majątki. Często była to walka pyrrusowa. Zostawały same z dziećmi i zabiegały o pieniądze, aby ocalić od śmierci swoje dzieci. Warto też przypomnieć, że przed Powstaniem Styczniowym wybuchło poczucie polskości, a wynikało to ze śpiewów patriotycznych, których inicjatorkami były w znaczącej mierze kobiety - zaznaczył. 

W audycji wykorzystano fragmenty książki "Ciche bohaterki. Udział kobiet w Powstaniu Styczniowym", która została opublikowana w 1932 przez Wydawnictwo Towarzystwa św. Michała Archanioła.

Więcej w nagraniu

***

Audycja: 

Prowadzące: Maryna Miklaszewska, Magdalena Merta
Goście: Ewa Jaxa Chamiec, dr Janusz Wesołowski
Data emisji: 22.02.2020
Godzina emisji: 08.06

Polskie Radio 24/pkr

Polecane

Wróć do strony głównej