more_horiz

Wywózka i tułaczka. Dr Jan Tarczyński opowiada o życiu Karoliny Kaczorowskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 08:53
- Przeszła drogę typową dla tych, których wysiedlano ze wschodnich ziem Rzeczpospolitej - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk dr Jan Tarczyński, przypominając życiorys Karoliny Kaczorowskiej. Wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Kulturalnej w Londynie, przyjaciel i wieloletni współpracownik Ryszarda Kaczorowskiego opowiedział o życiu ostatniej pierwszej damy II RP. 
O Karolinie Kaczorowskiej opowiedział dr Jan Tarczyński
O Karolinie Kaczorowskiej opowiedział dr Jan TarczyńskiFoto: East News/Beata Zawrzel/REPORTER

23 kwietnia odbyły się uroczystości pogrzebowe małżonki ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Karoliny Kaczorowskiej. Uroczystościom żałobnym w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego, wieloletni delegat Episkopatu Polski do spraw Polonii Wiesław Lechowicz.

Sylwetkę Karoliny Kaczorowskiej przypomniał na antenie Polskiego Radia 24 dr Jan Tarczyński, historyk, wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Kulturalnej w Londynie, przyjaciel i wieloletni współpracownik Ryszarda Kaczorowskiego. 

Wysiedlona ze Wschodu

Karolina Kaczorowska, z domu Mariampolska, urodziła się 26 września 1930 r. w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk w Ukrainie). W czasie okupacji sowieckiej została wraz z rodziną wywieziona na Syberię.

- Wyrwani ze snu musieli się w ciągu dwóch godzin ewakuować. I tak mieli to szczęście, że dowodzący grupą Rosjan i Ukraińców, którzy uczestniczyli w wysiedlaniu, oficer NKWD był człowiekiem litościwym i podpowiadał, co mają ze sobą zabrać - opowiadał dr Tarczyński. - Zabrali ze sobą kociołek żeliwny, pościel, maszynę do szycia, bo matka Karoliny była krawcową, co pozwoliło rodzinie przetrwać - wyjaśnił. 

Związek Sowiecki Karolina Kaczorowska opuściła z Armią Andersa. Następnie przez Persję i Ugandę trafiła do Wielkiej Brytanii. - To droga typowa dla tych, których wysiedlano ze wschodnich ziem Rzeczpospolitej - zaznaczył, opowiadając o tułaczce przyszłej pierwszej damy.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:12 _PR24_AAC 2022_05_07-08-06-11.mp3 Dr Jan Tarczyński przypomina bogaty życiorys Karoliny Kaczorowskiej (Polki/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "Polki"
Prowadzi: Magdalena Merta
Gość: dr Jan Tarczyński (historyk)
Data emisji: 07.05.2022
Godzina emisji: 08.06

kp

Zobacz także

Zobacz także