more_horiz

Stefania Domańska - aktorka, reżyserka, nauczycielka. "Do młodych podchodziła z niesamowitą empatią"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 08:55
- Stefania Domańska była moim nauczycielem zawodu i przewodnikiem w młodości - mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Dylewska, pracownik merytoryczny Biblioteki Narodowej, dawna uczennica słynnej aktorki. W audycji "Polki" opowiedziała o metodach pracy Stefanii Domańskiej. - To było niesamowite, jak delikatnie i empatycznie pracowała z młodym człowiekiem - podkreśliła. 
Dylewska: Domańska podchodziła do młodych z niesamowitą empatią
Dylewska: Domańska podchodziła do młodych z niesamowitą empatiąFoto: nac.gov.pl

Stefania Domańska studiowała aktorstwo w Krakowie, w 1932 r. otrzymała dyplom. Do pracy w Teatrze Miejskim w Krakowie została zaangażowana przez samego Juliusza Osterwę, założyciela legendarnej "Reduty". Domańska nie poprzestała jednak na aktorstwie. Po wojnie ukończyła kierunek reżyserski w łódzkiej filmówce. Swoich sił jako reżyser pierwszy raz spróbowała w Kaliszu pod okiem jej mistrza Iwo Galla. 

"Domańska podchodziła do młodych z niesamowitą empatią"

- Pani Stefania opowiadała mi z wielkim rozmiłowaniem o Iwo Gallu, reżyserze, którego uwielbiała - wspominała w Polskim Radiu 24 Anita Dylewska. - Przyznawała, że to właśnie on zaraził ją sztuką reżyserską i pierwszy zauważył u niej talenty w tym kierunku. Jak się potem okazało, była z niej większa reżyserka niż aktorka - przyznała. 

Dylewska, która była jedną z uczennic Domańskiej, podkreśliła, że w pracy z nią znakomicie kształtowała relacja miedzy aktorem a reżyserem. - Umiała zachować relację mistrz-uczeń na zasadzie bardzo dużego szacunku do młodego aktora, do jego emocjonalności - zaznaczyła. Jak wspominała, Domańska "umiała nauczyć młodego człowieka rozumienia cudzych tekstów". - Zawsze chodziło jej o to, żeby trochę pobudzić życie wewnętrzne ucznia, i żeby rozumiał, dlaczego wygłasza dany tekst - mówiła. 

- To było niesamowite, jak delikatnie i empatycznie pracowała z młodym człowiekiem - podsumowała Dylewska.  

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
21:08 _PR24_AAC 2022_07_02-08-05-58.mp3 Anita Dylewska opowiada o aktorce Stefanii Domańskiej (Polki/Polskie Radio 24)
***

Audycja: "Polki"

Prowadząca: Magdalena Merta

Gość: Anita Dylewska (pracownik merytoryczny Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 02.07.2022

Godzina emisji: 08.06

kp

Zobacz także

Zobacz także