more_horiz

"O moją Polskę". Bochwic: losy Anny Rudzińskiej, to losy naszego kraju aż do bólu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 09:05
Losy Anny Rudzińskiej, to losy Polski aż do bólu. Losy jej zbierają jak w soczewce wszystko, co ostało się w zbiorowej pamięci Polaków i co często układa się w tragiczny, przejmujący wzór - pisze we wspomnieniach o swojej matce publicystka Teresa Bochwic.
Teresa Bochwic: losy Anny Rudzińskiej, to losy naszego kraju aż do bólu
Teresa Bochwic: losy Anny Rudzińskiej, to losy naszego kraju aż do bóluFoto: Wincenty Szober Wikimedia commons/public domain

Bohaterką audycji "Polki" była Anna Rudzińska - socjolog, żołnierz Powstania warszawskiego oraz więzień polityczny doby PRL. O jej życiu opowiedziała na antenie Polskiego Radia 24 córka i publicystka Teresa Bochwic, która opracowała i wydała pamiętniki matki z lat 1939-1991 pt. "O moją Polskę".

Anna Rudzińska przyszła na świat 27 października 1919 r. jako córka Bronisława Wojciechowskiego - żołnierza Legionów Polskich, który trzykrotnie został posłem na Sejm z województwa stryjskiego (obecnie Ukraina).

Mimo że kobieta urodziła się w Piotrkowie Trybunalskim, to część dzieciństwa spędziła w Borysławiu, a następnie w młodości mieszkała we Lwowie, aż do momentu Powstania warszawskiego, w którym walczyła w Zgrupowaniu AK pułku "Baszta". - Rzeczą, o której mama opowiadała nieustannie było Powstanie warszawskie. To ją ukształtowało - powiedziała gość audycji.

Teresa Bochwic wspomina Annę Rudzińską

Jak czytamy w "O moją Polskę", "losy Anny Rudzińskiej, to losy Polski aż do bólu". "Losy jej zbierają jak w soczewce wszystko, co ostało się w zbiorowej pamięci Polaków i co często układa się w tragiczny, przejmujący wzór" - napisano.

Wyjątkowa historia rodziny: odzyskanie niepodległości po zaborach, rosnący dobrobyt w dwudziestoleciu międzywojennym, światłe poglądy gospodarcze i społeczne, a potem utrata wszystkiego i próba powrotu do cnót - waleczności, ofiarności i umiłowania wolności - w najtrudniejszych warunkach komunizmu zostały zobrazowane we wspomnieniach i materiałach pamiętnikarskich. "Wszystkie te elementy zbiegły się w naszej rodzinie, w losach Mamy i jej najbliższych i w tych wspomnieniach" - wskazuje Teresa Bochwic.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:28 PR24_mp3 2022_07_16-08-06-48.mp3 Teresa Bochwic o życiu swojej matki Anny Rudzińskiej ("Polki"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: Polki

Prowadząca: Magdalena Merta

Gość: Teresa Bochwic (publicystka, córka Anny Rudzińskiej)

Data emisji: 16.07.2022

Godzina emisji: 08.07

ng//"O moją Polskę"

Zobacz także

Zobacz także