X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Niewłaściwa praca prokuratury na pierwszym etapie śledztwa". Były policjant o zabójstwie Olewnika

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 21:45
- Do dzisiaj nie wiemy oficjalnie, jak przebiegało to uprowadzenie. Nie wiemy, która wersja była dominująca w tym zdarzeniu, policja cały czas weryfikowała hipotezę samouprowadzenia osoby poszkodowanej - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Loranty, były policjant, negocjator policyjny.
Śledczy w Drobinie pod Płockiem w domu porwanego i zamordowanego Krzysztofa Olewnika 26.10.2012
Śledczy w Drobinie pod Płockiem w domu porwanego i zamordowanego Krzysztofa Olewnika 26.10.2012Foto: PAP/Marcin Bednarski

19 lat temu, z nocy z 26 na 27 października  2001 doszło do uprowadzenia Krzysztofa Olewnika, syna biznesmena Włodzimierza Olewnika. Dwa lata później został zamordowany. Sprawa przez lata budziła bardzo wiele emocji, zajmowała się nią również sejmowa komisja śledcza. Było wokół tych wydarzeń wiele zgonów zamieszanych w nią osób. Do dzisiaj wiele tajemnic pozostaje nierozwiązanych.

g1200.jpg
Kulisy spraw: porwanie i zabójstwo Krzysztofa Olewnika

Dariusz Loranty był zaangażowany w sprawę porwania Krysztofa Olewnika. - Byłem wtedy pracownikiem wydziału ds. walki z terrorem kryminalnym i zabójstw. ta sprawa była przedmiotem naszych analiz. Miałem również do czynienia z rodziną Olewników, dwukrotnie spotkałem się z Włodzimierzem Olewnikiem i jego córką. Wysyłali oni pisma, również do komendanta stołecznego, o przejęcie tej sprawy - dodał gość audycji.

Gość audycji przypominał, że śledztwo było prowadzone przez różne jednostki policji. - Ta spawa w pewnym momencie nabrała dodatkowego tempa w związku ze zmianą pracy prokuratury. Oczywiście zdarzyło się szereg zaniedbań czy zaniechań w pracy policji, ale co mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, mieliśmy niewłaściwą pracę prokuratury na pierwszym etapie śledztwa - podkresłił.

Śledztwo, w którym badane są okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika, zostało zainicjowane w październiku 2001 roku, tuż po uprowadzeniu mężczyzny. Wszczęła je prokuratura w Sierpcu.

Potem postępowanie przejmowały inne jednostki, aż w 2006 roku trafiło do olsztyńskiej prokuratury, która ustaliła, że Olewnik został zabity niemal dwa lata po porwaniu. O udział w uprowadzeniu i zabójstwie olsztyńscy śledczy oskarżyli 13 osób - w 2008 roku osoby te zostały prawomocnie osądzone.

W maju 2008 roku postępowanie trafiło do Gdańska. Po przejęciu sprawy gdańscy prokuratorzy zdecydowali się na nowo zweryfikować dotychczasowe ustalenia.

Czytaj również:


Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: "W cieniu afer"

Prowadzący:  Piotr Nisztor

Gość: Dariusz Loranty

Data emisji: 13.09.2020

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprawa Krzysztofa Olewnika. „Raport komisji śledczej nie dowodził niczego”

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 19:33
Osiem lat temu komisja śledcza przedstawiła raport na temat losów Krzysztofa Olewnika, który miał być ostateczną wersją wydarzeń związanych z jego porwaniem. O tym, czy tak jest mówił w audycji Kulisy Spraw dziennikarz śledczy TVP Mariusz Kowalewski, wcześniej reporter m.in. redakcji tygodnika „Wprost” i magazynu „Superwizjer”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa Krzysztofa Olewnika. ETPC: Polska odpowiada za błędy policji. Powinna zapłacić

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 12:32
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że państwo polskie jest odpowiedzialne za popełnione przez policję błędy, które doprowadziły do śmierci Krzysztofa Olewnika. W związku z tym Polska powinna wypłacić jego rodzinie 100 tysięcy euro. Policja nie komentuje wyroku. Krzysztof Olewnik został uprowadzony dla okupu w 2001 roku. Porywacze, mimo przekazania pieniędzy, zabili go w 2003 roku.
rozwiń zwiń