X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"W cieniu afer". Krzysztof Kluzek o kulisach działalności sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 21:45
- Była wielka potrzeba podpisania tego kontraktu przez pana Zbigniewa Wróbla, nie przez pana Andrzeja Modrzejewskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kluzek, były wiceprezes PKN Orlen o sprawie kontraktu na dostawy rosyjskiej ropy z firmą J&S w 2002 r.
Audio
  • 04.10.2020 Krzysztof Kluzek (Polskie Radio 24 / W cieniu afer)
PKN Orlen. Zdjęcie ilustracyjne
PKN Orlen. Zdjęcie ilustracyjne Foto: mat. prasowe PKN Orlen

7 lutego 2002 roku Urząd Ochrony Państwa zatrzymał Andrzeja Modrzejewskiego, wówczas prezesa PKN Orlen. Następnego dnia przestał on być szefem tego największego koncernu naftowego w Polsce.

PKN Orlen free 1200.jpg
Kulisy zatrzymania Andrzeja Modrzejewskiego. "Putinowski ciąg działalności mediów i organów państwa"

Był to początek afery, która spowodowała powstanie sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen

Krzysztof Kluzek przypominał, że w tamtym czasie warunki kontraktu dostaw rosyjskiej ropy do Polski nie zmieniały się. - Należy zakładać, że jakiś odsetek tego kontraktu trafia od wielu lat tradycyjnie w to samo miejsce, a jakiś odsetek miał trafić gdzieś indziej. Ktoś spróbował skanalizować ten odsetek w inny sposób - stwierdził.

- Mam wrażenie, że komisja, która miała zbadać sprawę, do niczego nie dotarła. Ropa zawsze była kupowana do Polski przez pośredników, tak dzieje się do dzisiaj, choć firmują to koncerny jak Łukoil czy Rosnieft, dalej prowizje trafiają dokładnie w to samo miejsce, mimo że kontrakty są nieco inaczej podpisywane. Wtedy nic nie zostało ustalone (..) Ludzie, którzy mogli wyjaśnić te sprawy, zostali zdegradowani, nie ma się co dziwić, że inni ludzie wolą się tym nie zajmować - mówił gość audycji.

Posłuchaj
23:49 PR24_MPLS 2020_10_04-20-34-07.mp3 04.10.2020 Krzysztof Kluzek (Polskie Radio 24 / W cieniu afer)

Sama afera wybuchła dopiero w kwietniu 2004 roku - po wywiadzie udzielonym "Gazecie Wyborczej" przez Wiesława Kaczmarka, byłego ministra skarbu. Z jego słów wynikało, że Andrzej Modrzejewski został zatrzymany po to, aby nie dopuścić do podpisania kontraktu opiewającego na kilkanaście miliardów złotych z przedsiębiorstwem pośredniczącym w dostawach paliwa do płockiego koncernu - cypryjską firmą J&S.

Czytaj również:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: "W cieniu afer"

Prowadzący:  Piotr Nisztor

Gość: Krzysztof Kluzek, były wiceprezes PKN Orlen

Data emisji: 04.10.2020

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kulisy sprawy Marcina Tylickiego. Działania rosyjskiego wywiadu na terenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 21:25
- Skłaniam się, że Semen Sustawow był młodym agentem wywiadu i rokował nadzieje - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Jakimczyk, były dziennikarz śledczy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zagwarantowana swoboda działań na rzecz wybranej grupy politycznej". Formela o Nowaku

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 11:20
- Nowak miał na Pomorzu dobrą pozycję polityczną. Ten rodzaj rozmachu i bezczelności trudno inaczej interpretować, jak zagwarantowaną swobodą działań na rzecz wybranej grupy politycznej - powiedział Marek Formela ("Gazeta Gdańska"), który był gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń