X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zabójstwo Zdzisława Beksińskiego. "Ta zbrodnia przeraża bezsensownością i bezcelowością"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 11:26
Gościem Polskiego Radia 24 był Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, który mówił m.in. o zabójstwie Zdzisława Beksińskiego, a także o wzroście wartości jego obrazów w ostatnich latach i coraz liczniejszych próbach ich fałszowania. 
Zdzisław Beksiński
Zdzisław Beksiński Foto: Muzeum Historyczne w Sanoku

Zdzisław Beksiński został zamordowany w swoim mieszkaniu w Warszawie przy ulicy Sonaty 6/314 w nocy z 21 na 22 lutego 2005 roku, na kilka dni przed swymi 76. urodzinami. 

Beksiński wystawa1200/PAP
Falsyfikat dzieła Beksińskiego. Prawnik: jako społeczeństwo obywatelskie potrafimy chronić czystość rynku

- Ta zbrodnia przeraża przede wszystkim bezsensownością, bezcelowością. Beksiński został zamordowany przez 19-letniego chłopaka, człowieka, który w zasadzie był w dużej mierze utrzymankiem również Beksińskiego, dlatego, że jego ojciec, który był rzemieślnikiem, przez całe lata znajdował zatrudnienie u Beksińskiego. Wykonywał różnego rodzaju prace techniczne, prace w mieszkaniu. Właściwie cała rodzina korzystała z życzliwości Beksińskiego, również z tej w wymiarze finansowym - zaznaczył dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.

Wszystko przez dług

- Niestety chłopak wpadł prawdopodobnie w tarapaty finansowe. Później w toku śledztwa w każdym razie próbował tłumaczyć, że zaciągnął pożyczkę jakąś marginalną, rzędu 200 czy 300 złotych. Z uwagi na środowisko, w jakim została zaciągnięta, zaczęła dość szybko rosnąć. Było to jakieś gangsterskie środowisko, więc przyszły zabójca postanowił, że pieniądze zdobędzie właśnie u artysty - opowiedział Jarosław Serafin.  

Zaplanowana zbrodnia

- Zabójca wraz ze swoim kuzynem wybrał się w lutowy wieczór w 2005 roku do artysty i trzeba powiedzieć wprost, że wybrał się tam z zamiarem dokonania zabójstwa. Przygotował sobie nóż typu finka i pojechał do mieszkania artysty - dodał. 

Posłuchaj
26:35 PR24_mp3 2021_05_30-20-32-54.mp3 Jarosław Serafin o zabójstwie Zdzisława Beksińskiego ("W cieniu afer") 

 - Warto zaznaczyć, że Beksiński bał się podobnych sytuacji, był człowiekiem nieufnym i nie wpuszczał nikogo nieznajomego do własnego mieszkania. Niestety tutaj to jego naturalne wyczulenie zostało uśpione. Zabójca próbował przekonać go, że przyszedł razem z ojcem. Beksiński go wpuścił i w mieszkaniu rozegrała się tragedia - podsumował gość audycji.               

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"W cieniu afer"

Prowadził: Piotr Nisztor

Gość: Jarosław Serafin (dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku)

Data emisji: 30.05.2021

Godz. emisji: 20.32

kmp

Czytaj także

Wiceprezes IPN: oskarżenia o współudział w zbrodniach niemieckich muszą spotkać się z naszą reakcją

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 20:37
- Badanie relacji polsko-żydowskich w XX wieku jest niezwykle ważne i ciekawe dla historyków. Zdarza się, że Polska jest oskarżana o współudział w zbrodniach, które Niemcy popełniali podczas II wojny światowej. To musi spotykać się i spotyka się z naszą reakcją - powiedział dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń