more_horiz

Jak politycy PO dali się uwikłać w prowokację WSI? Cenckiewicz: aktorami byli ludzie komunistycznych służb

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 21:33
- Gdyby nie wsparcie czołówki PO, prowokacja Tobiasza i Lichockiego zakończyłaby się wrzawą medialną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Cenckiewicz, były szef komisji likwidacyjnej WSI. 
Sławomir Cenckiewicz
Sławomir CenckiewiczFoto: PR24

Podczas zmian politycznych w Polsce z 1989 r. postanowiono zreorganizować cywilne i wojskowe służby specjalne, czyli działającą od 1957 r. służbę odpowiedzialną m.in. za kontrwywiad wojskowy - Wojskową Służbę Wewnętrzną - oraz służbę wywiadu wojskowego działającą od 1951 r. pod nazwą Zarządu II Sztabu Generalnego WP.

- Wiosną 2008 r. przeczytałem pierwsze artykuły Anny Marszałek czy Pawła Majewskiego o tym, że weryfikatorzy WSI, w domyśle Antoni Macierewicz i jego bliscy współpracownicy, w jakimś sensie handlują tzw. aneksem do raportu z likwidacji czy weryfikacji żołnierzy WSI. Potem jeszcze przeczytałam, że ktoś z komisji chciał sprzedać ów aneks Agorze. To wydawało mi się nieprawdopodobne, pomyślałem, że to przegrzanie prowokacji medialnej - powiedział gość PR24.

pap_19920605_00K-2.jpg
"Niezależnie od konsekwencji prawdę trzeba było ujawnić". Arkadiusz Siwko o Liście Macierewicza

"Podsłuchiwano mój telefon"

Dodał, że to jak owa prowokacja była zakulisowo "tkana" i realizowana, poznał sam z publikacji Wojciecha Sumlińskiego, a potem w czasie zapoznawania się z aktami sprawy, która była "jednym wielkim osądzeniem". - Trzeci wątek, który chcę wrzucić tutaj, to afera z podsłuchami realizowanymi przez ABW i prokuraturę do afery marszałkowej, kiedy wyszło na jaw, że podsłuchiwano mój telefon, który w dokumentacji przypisano do Piotra Bączka - powiedział Sławomir Cenckiewicz.

Jak wyjaśnił, cała prezentowana treść pochodzi z "prawomocnego ustalenia sądu" w sprawie kulis tzw. afery marszałkowej z lat 2006-2008, w której głównymi aktorami byli ludzie komunistycznych służb specjalnych, płk Leszek Tobiasz i płk Aleksander Lichocki, wykorzystujący w swojej kombinacji czołowych polityków PO z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim, pełniącym obowiązki szefem ABW Krzysztofem Bondarykiem (wcześniej w Radzie Krajowej PO) i sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pawłem Grasiem na czele.

Posłuchaj
25:23 PR24_mp3 2021_08_15-20-32-49.mp3 Prof. S. Cenckiewicz o prowokacji służb, które miały skompromitować likwidację WSI ("W cieniu afer")

***

Audycja: "W cieniu afer"

Prowadzący: Piotr Nisztor

Gość: prof. Sławomir Cenckiewicz (były szef komisji likwidacyjnej WSI)

Data emisji: 15.08.2021

Godzina: 20:32

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem