more_horiz

Okoliczności śmierci Marka Karpia. Jacek Kalida: sprawca został zwolniony i słuch o nim zaginął

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 22:27
- Sprawca wypadku został tuż po nim zatrzymany. Natomiast następnego dnia rano został zwolniony z aresztu i natychmiast udał się na granicę białoruską i wszelki słuch o nim zaginął, po jego samochodzie zresztą też - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Kalida, b. funkcjonariusz UOP, b. żołnierz GROM, b. szef Totalizatora Sportowego, przyjaciel twórcy i szefa OSW Marka Karpia, mówiąc o okolicznościach jego śmierci.
Jacek Kalida mówił w Polskim Radiu 24 o okolicznościach wypadku i śmierci Marka Karpia, założyciela Ośrodka Studiów Wschodnich. Nz Laureaci Nagrody im. Aleksandra Gieysztora w 2002 roku Marek Karp, dyrektor OSW i Adolf Juzenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Jacek Kalida mówił w Polskim Radiu 24 o okolicznościach wypadku i śmierci Marka Karpia, założyciela Ośrodka Studiów Wschodnich. N/z Laureaci Nagrody im. Aleksandra Gieysztora w 2002 roku Marek Karp, dyrektor OSW i Adolf Juzenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.Foto: Archiwum PAP / Tomasz Gzell

13 sierpnia 2004 roku w Białej Podlaskiej doszło do tragicznego wypadku. W samochód prowadzony przez Marka Karpia, twórcę Ośrodka Studiów Wschodnich i jego wieloletniego dyrektora uderzył tir na fałszywych białoruskich numerach rejestracyjnych, kierowany przez białoruskiego kierowcę posługującego się fałszywymi dokumentami. Marek Karp trafił do szpitala, gdzie przez blisko miesiąc był skutecznie leczony i rehabilitowany. Czuł się coraz lepiej, kiedy 12 września zmarł nagle, zaś jako przyczynę śmierci podano zakrzep krwi. Pomimo upływu 18 lat prokuratura nadal bada to zdarzenie. W Polskim Radiu 24 o okolicznościach tej tragedii mówił Jacek Kalida, b. funkcjonariusz UOP, b. żołnierz GROM i przyjaciel zmarłego Marka Karpia.

Okoliczności wypadku Marka Karpia

Gość PR24 przyznał, że o samym wypadku wie głównie z opowieści, ponieważ zdarzenie to wywołało w nim poważny szok. Przypomniał, że Marek Karp był legendą, choć trochę zapomnianą, to mającą ogromne zasługi, m.in. to, że dzięki niemu bardzo szybko w Polsce i na świecie uznano niepodległość Litwy. Jacek Kalida opisywał okoliczności wypadku i pobytu Marka Karpia w szpitalu.

- Marek bardzo nalegał na wypis ze szpitala. Co było troszeczkę zaskakujące, bo nie była to osoba bojąca się. Warto podkreślić, że była to osoba, która z bronią w ręku walczyła (...) aby uznać niepodległość Litwy. Został odznaczony najwyższym odznaczeniem litewskim - Orderem Giedymina. Tak że nie należał do osób bojących się. A jak odnosiłem wrażenie, że on miał obawy przed pobytem w szpitalu i w związku z całym tym zdarzeniem - opisywał Jacek Kalida.

"Sprawca się rozpłynął"

Gość audycji wyjaśniał także, że wydarzenia poprzedzające wypadek sprawiały wrażenie, jakby kierowca białoruskiego tira dłuższy czas przygotowywał się do spowodowania wypadku, który miał polegać na przepchnięciu samochodu Marka Karpia na przeciwległy pas, tak, by następnie uderzył w niego samochód jadący z naprzeciwka. Tak zresztą w końcu się wydarzyło. Tego rodzaju wypadki zwykle są śmiertelne, tym razem jednak do zgonu kierowcy nie doszło, a miesiąc później Marek Karp już zaczynał wstawać. Niestety niedługo później zmarł.

- Sprawca wypadku [posługujący się dokumentami na dane Siergiej Z. - red.] został tuż po wypadku zatrzymany. Natomiast następnego dnia rano został zwolniony z aresztu i natychmiast udał się na granicę białoruską i wszelki słuch o nim zaginął, po jego samochodzie zresztą też. Co ciekawe w tej całej sytuacji - nie ma właściwie dobrych dokumentów, aby ustalić personalia - faktyczne nazwisko tego człowieka i dane samochodu - mówił Jacek Kalida.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:16 PR24_mp3 2022_07_10-20-35-10_WCA.mp3 Jacek Kalida o okolicznościach wypadku i śmierci Marka Karpia, założyciela Ośrodka Studiów Wschodnich ("W cieniu afer" / PR24)

* * *

Audycja: "W cieniu afer"
Prowadzi: Piotr Nisztor
Gość: Jacek Kalida (były funkcjonariusz UOP, były żołnierz GROM, były szef Totalizatora Sportowego, przyjaciel nieżyjącego twórcy i szefa Ośrodka Studiów Wschodnich Marka Karpia)
Data emisji: 10.07.2022
Godzina emisji: 20.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także