more_horiz

Robert Draba o projekcie rurociągu Odessa-Brody-Płock: zabrakło woli politycznej

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 21:30
- Ten projekt gospodarczy stał się w pewnym momencie jednym z projektów politycznych prezydenta Kaczyńskiego o znaczeniu strategicznym, prezydent myślał o tym, że dostęp do źródeł energii będzie jedna z kluczowych w przyszłości kwestii. Dziś okazało się, że było to myślenie wizjonerskie - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Draba, były p.o. szefa Kancelarii Prezydenta RP, sekretarz stanu w KPRP.
Ropociąg Odessa-Brody-Płock mógł być alternatywą dla dostaw ropy z Rosji
Ropociąg Odessa-Brody-Płock mógł być alternatywą dla dostaw ropy z Rosji Foto: shutterstock.com/Aliaksandr Kushner

Rurociąg Odessa-Brody-Płock był projektem, którego patronem był prezydent Lech Kaczyński. Inwestycja miała umożliwić przesyłanie ropy z Azerbejdżanu przez Gruzję, Morze Czarne, Ukrainę do Polski.

"Mieliśmy przeciwników nie tylko w Rosjanach"

Robert Draba podkreślał, że był to jeden z kluczowych projektów branych pod uwagę przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który chciał w bardzo mocny sposób rozbudować politykę wschodnią UE.

- To nie była tylko kwestia polskich interesów strategicznych w zakresie dywersyfikacji źródeł energii, ale prezydent myślał o tym w kontekście zabezpieczenia całej Unii Europejskiej, o tym rozmawiał z jej przywódcami. Chciał także wciągnąć do rozmów zarówno Ukrainę, jak i Azerbejdżan czy Kazachstan, Gruzję i kraje bałtyckie - przypominał.

Gość audycji zwracał uwagę, że projekt ten był trudny do zaakceptowania przez Rosję, która próbowała wpłynąć m.in. na rząd Kazachstanu, aby ten wycofał się z projektu. - Toczyło się w tamtym czasie wiele zakulisowych działań, które miały uniemożliwić dopięcie tego projektu - zaznaczył. 

- Mieliśmy przeciwników nie tylko w Rosjanach, byli również przeciwnicy wewnętrzni tego projektu - dodał Robert Draba, którego zdaniem zabrakło woli politycznej do dokończenia realizacji rurociągu.  

Posłuchaj
24:36 PR24_mp3 2022_09_04-20-34-08.mp3 Robert Draba o projekcie rurociągu Odessa-Brody-Płock (Polskie Radio 24 / W cieniu afer)

Czytaj również:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: "W cieniu afer"

Prowadzący: Piotr Nisztor

Gość: Robert Draba

Data emisji: 04.09.2022

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także