more_horiz

"Sprawa uruchomiła wielkie zmiany prawa". Zboralski o śmiertelnym wypadku na ul. Sokratesa w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 21:55
W poniedziałek 22 listopada ma zostać ogłoszony wyrok dla Krystiana O. za wypadek na ul. Sokratesa na warszawskich Bielanacach. Mężczyzna dwa lata temu wjechał rozpędzonym BMW na przejściu dla pieszych w rodziców z dzieckiem w wózku. - Ta sprawa zbulwersowała wszystkich w Polsce i tak naprawdę uruchomiła wielkie zmiany prawa - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Zboralski, dziennikarz i ekspert tematyki bezpieczeństwa ruchu drogowego 
Znicze w pobliżu miejsca śmiertelnego wypadku przy przejściu dla pieszych na ulicy Sokratesa w  Warszawie
Znicze w pobliżu miejsca śmiertelnego wypadku przy przejściu dla pieszych na ulicy Sokratesa w Warszawie Foto: PAP/Tomasz Gzell

Według aktu oskarżenia 33-latek jechał z prędkością 136 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Do tego samochód był tak przerobiony, że nie mógł legalnie poruszać się po drogach. Według śledczych w takim przypadku Krystian O. musiał się liczyć z tym, że dojdzie do tragedii i dlatego mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa z zamiarem ewentualnym. Obrona chce uznania czynu za wypadek ze skutkiem śmiertelnym, za co grozi kara najwyżej 8 lat więzienia. 

polskie radio wypadek bielany 1200.jpg
Opieszałość miasta mimo próśb. Kolejne potrącenie pieszego w Warszawie

W poniedziałek może zapaść wyrok w tej sprawie, która zbulwersowała wszystkich w Polsce i tak naprawdę uruchomiła wielkie zmiany prawa. Można powiedzieć, że tamta śmierć nie poszła na daremno. Krystian O. jest oskarżony o zabójstwo z zamiarem ewentualnym. To taka sztuczka prawna, wprowadzona, by móc skazać kogoś za zabójstwo, za wypadek drogowy. Do tej pory udało się to to tylko jeden raz. Wyrok zapadł we Wrocławiu. Sytuacja była wyjątkowa, bo chodziło o mężczyznę, który napadł na kobietę, ukradł jej samochód, uciekał przed policją łamiąc wiele przepisów ruchu drogowego i ostatecznie zabił przechodnia na przejściu - powiedział  Łukasz Zboralski. 

Czytaj więcej: Tragiczny wypadek na Bielanach. Kierowca BMW jechał 130 km/h w terenie zabudowanym

Krystian O. w październiku 2019 roku śmiertelnie potrącił na pasach mieszkańca Bielan, który w ostatniej chwili zepchnął z przejścia swoją żonę i dziecko ratując im życie. - Mogę się jednak założyć, że sąd nie weźmie pod uwagę kwalifikacji zabójstwa z zamiarem ewentualnym, za co prokurator domaga się 15 lat więzienia. Najpewniej Krystian O. odpowie za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym i spowodowanie zagrożenia. Za to grozi zaledwie do ośmiu lat więzienia - tłumaczył Zboralski.

Posłuchaj
26:07 PR24 2021_11_21-20-33-09.mp3 Łukasz Zboralski gościem Piotra Nisztora (W cieniu afer)

O. nie był wcześniej karany. Z deklaracji, jakie złożył przed sądem wynika, że nie miał także na koncie wykroczeń drogowych. Z opinii sądowo-psychiatrycznej zleconej w toku śledztwa wynika, że w chwili zdarzenia był w pełni poczytalny i może odpowiadać za zarzucane mu przestępstwo.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "W cieniu afer"

Prowadzący: Piotr Nisztor

Gość: Łukasz Zboralski (dziennikarz, ekspert BRD) 

Data emisji: 21.11.2021

Godzina emisji: 20.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także