more_horiz

"Nie wszyscy grali pod niepodległość". Arkadiusz Siwko o czasach rządu Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 21:10
- Oczekiwano, że rząd będzie tworzył podwaliny pod niepodległość. Jedną z nich było wycofanie wojsk sowieckich z Polski. To nie jest jednak tak, że wszyscy grali pod niepodległość - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Siwko, szef gabinetu ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza w rządzie Jana Olszewskiego.
Jan Olszewski
Jan OlszewskiFoto: prezydent.pl

4 czerwca 1992 roku, podczas słynnej "nocy teczek" upadł rząd premiera Jana Olszewskiego. Na "liście Macierewicza" widniały nazwiska osób zajmujących wysokie stanowiska państwowe, między innymi ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy. Listę przesłał do Sejmu minister spraw wewnętrznych Antoni Macierewicz. Był to tajny dokument, lecz jego zawartość szybko trafiła do parlamentarzystów, a następnie do mediów. Nazwany "listą agentów" spowodował gwałtowną reakcję elit politycznych. W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku Sejm udzielił wotum nieufności rządowi Jana Olszewskiego. Tym samym 30 lat temu upadł pierwszy po II wojnie światowej rząd wyłoniony przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach. 

Historyczny moment

Arkadiusz Siwko powiedział, że moment odwołania rządu Jana Olszewskiego był historycznym zwrotem. - Dużej części establishmentu politycznego i opinii publicznej w Polsce wydawało się, że mamy do czynienia już wyłącznie w pełni suwerenną i niezależną Polską i nie mamy żadnej obcej agentury. Szczególnie dzisiaj przy okazji wojny na Ukrainie widać, że ta agentura była i procesy niepodległościowe w Polsce dopiero się rozpoczynały - powiedział.

- Mieliśmy pełną świadomość i przeświadczenie tego, że widzimy ważną rzecz w historii Polski, czyli próbę odwrócenia procesu demokracji i suwerenności naszego kraju. Tak to dzisiaj trzeba ocenić - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nie wszyscy byli zainteresowani celem rządu Jana Olszewskiego czyli niepodległością Polski. - Oczekiwano, że rząd będzie tworzył podwaliny pod niepodległość. Jedną z nich było wycofanie wojsk sowieckich z Polski. To nie jest jednak tak, że wszyscy grali pod niepodległość - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
24:09 PR24_mp3 2022_06_05-20-33-34.mp3 Arkadiusz Siwko o kulisach rządu Jana Olszewskiego (W cieniu afer)

***

Audycja: "W cieniu afer"

Prowadzi: Piotr Nisztor

Gość: Arkadiusz Siwko (szef gabinetu ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza w rządzie Jana Olszewskiego)

Data emisji: 05.06.2022

Godzina emisji: 20.33

dz

Zobacz także

Zobacz także