more_horiz

Latkowski o śledztwie ws. zabójstwa generał Papały: popełniono kardynalne błędy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 22:11
- Kiedy te wydarzenia miały miejsce, wyjaśnienie sprawy nazywano "honorem polskiej policji". Najsmutniejsze jest to, że o tym honorze kolejne ekipy zapominają - mówił w Polskim Radiu 24 Sylwester Latkowski, publicysta, reżyser filmów dokumentalnych.
Sylwester Latkowski, reżyser filmu Nic się nie stało
Sylwester Latkowski, reżyser filmu "Nic się nie stało"Foto: Michal Wozniak/East News

Generał Marek Papała, były Główny Komendant Policji został zamordowany w Warszawie 25 czerwca 1998 roku. Do dzisiaj nie wykryto sprawców.

Sylwester Latkowski przypominał, w jakich okolicznościach toczyło się śledztwo. - W pierwszych godzinach śledztwa popełniono kardynalny błąd, nie do odwrócenia, zadeptano ślady. Doszło do sytuacji, że w nocy poprawiano protokół oględzin w Komendzie Stołecznej. Kiedy później kolejne ekipy chciały uczciwie wrócić do sprawy, robić kwerendy, to w pierwszych, najważniejszych tomach akt widziały chaos i bałagan - zaznaczył.

"Chodziło o to, zbierać informacje i haki na wszystkich wokoło"

- W tej sprawie od pewnego momentu chodziło o to, by zbierać informacje i haki na wszystkich wokoło. Moim zdaniem sprawę tą wykorzystano by zbierać materiały na Leszka Millera, na lewicę, na biznes, pewnym momencie nawet na dziennikarzy. W tej sprawie już nie ściągano sprawców, tylko zaczęto zbierać informacje o innych - stwierdził i dodał, że w pewnym momencie sprawą zajmowały się dwie prokuratury, które miały dwie różne wersje.

Według łódzkiej prokuratury Igor M. (dawniej - Ł., jest on świadkiem koronnym od lat współpracującym z organami ścigania; był wcześniej karany) zastrzelił Papałę w trakcie próby kradzieży jego daewoo espero o wartości "co najmniej 31 tys. zł". Wraz z Igorem M. oskarżono sześć osób, którym zarzucono kradzieże w końcu lat 90. kilkudziesięciu samochodów osobowych. Trzem z nich zarzucono także usiłowanie dokonania rozboju wobec Papały.

W październiku 2020 r., po pięciu latach procesu, sąd uniewinnił Igora M. ps. Patyk od wszystkich postawionych mu przez łódzką prokuraturę zarzutów, w tym głównego zarzutu zabójstwa b. szefa policji Marka Papały. Pozostałe sześć osób oskarżonych sąd również uniewinnił bądź zdecydował o umorzeniu postępowania.

Posłuchaj
22:44 PR24_mp3 2022_07_03-20-37-15.mp3 Sylwester Latkowski o śledztwie ws. zabójstwa gen. Marka Papały (Polskie Radio 24 / W cieniu afer)

Czytaj również:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: "W cieniu afer"

Prowadzi: Piotr Nisztor

Goście: Sylwester Latkowski

Data emisji: 03.07.2022

Godzina emisji: 20.37

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także