more_horiz

Kto organizował karuzele VAT-owskie? Wojciech Surmacz o kulisach rozwoju mafii

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 23:02
- Bardzo długo utrzymywała się legenda, że karuzele VAT-owskie powstały w Wielkiej Brytanii. Ale z perspektywy czasu, z pełną świadomością i pewnością mogę powiedzieć, że były one zorganizowane przez rosyjskie służby - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dziennikarz śledczy i ekonomiczny Wojciech Surmacz.
Kto organizował karuzele VAT-owskie? Wojciech Surmacz o kulisach rozwoju mafii
Kto organizował karuzele VAT-owskie? Wojciech Surmacz o kulisach rozwoju mafiiFoto: www.cba.gov.pl

Wojciech Surmacz, dziennikarz śledczy i ekonomiczny, prezes Polskiego Agencji Prasowej, opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o czynnikach, które złożyły się na powstanie i rozwój mafii VAT-owskich, poprzez które Skarb Państwa w czasie rządów PO-PSL miał stracić 260 mld zł.

Jak wskazał, afera VAT-owska może być największą aferą gospodarczą po 1989 r., ponieważ miała ona charakter międzynarodowy. - Trzeba pamiętać o tym, że jeśli rozmawiamy o szeroko pojętej aferze VAT-owskiej, to nie mówimy tylko o Polsce - choć ona bardzo dotkliwie odczuła te mechanizmy wyprowadzania podatków VAT - ale mówimy o aferze europejskiej, która dotykała między innymi Francję, Niemcy, Wielką Brytanię czy też inne państwa członkowskie Unii Europejskiej - wyjaśnił.

Gość audycji zwrócił uwagę na "fakt, że Polska bardzo dokładnie policzyła poniesione straty, a następne je ujawniła świadczy o tym, że byliśmy bardzo mocno zdeterminowani do tego, by walczyć z karuzelami". - My rzeczywiście ponieśliśmy bardzo wysokie straty. Natomiast tak naprawdę ani Wielka Brytania, ani Francja, ani Niemcy nie podały nigdy prawdziwych liczb - dodał.

Afera VAT-owska

Odnosząc się z kolei do genezy karuzeli VAT-owskich, dziennikarz przekazał, że bardzo długo utrzymywała się legenda, że powstały one w Wielkiej Brytanii, na przełomie XX i XXI w. - Ale z perspektywy czasu, z pełną świadomością i pewnością mogę powiedzieć, że były one zorganizowane przez rosyjskie służby - wskazał.

Jak dodał, rosyjskie służby wydawały bardzo dużo pieniędzy na tzw. środki aktywne, czyli bardzo drogie przedsięwzięcia. - Tu trzeba dużo inwestować i te środki były między innymi pozyskiwane w ten sposób - zaznaczył.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:22 PR24_mp3 2022_08_07-20-33-30.mp3 Wojciech Surmacz o czynnikach, które złożyły się na powstanie i rozwój mafii VAT-owskich ("W cieniu afer"/Polskie Radio 24) 

***

Audycja: "W cieniu afer"

Prowadzący: Piotr Nisztor

Gość: Wojciech Surmacz (dziennikarz śledczy i ekonomiczny; prezes Polskiego Agencji Prasowej)

Data emisji: 7.08.2022

Godzina emisji: 20.33

ng

Zobacz także

Zobacz także