more_horiz

Układ warszawski? Kulisy afery Artura W., byłego burmistrza Włoch z ramienia PO

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2022 21:40
- Źródłem jego sukcesów było posłuszeństwo wobec sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej. Decyzje o tym, żeby Artura W. umieścić na stanowisku burmistrza wychodziły od władz warszawskiej PO. Polecenia wydawał Marcin Kierwiński, że należy zagłosować na Artura W. - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Czuma, były radny stołecznej dzielnicy Włochy z ramienia Platformy Obywatelskiej.
Arturowi W. grozi mu do 8 lat więzienia
Arturowi W. grozi mu do 8 lat więzieniaFoto: PAP/Radek Pietruszka

Artur W. został zatrzymany w październiku 2019 roku pod zarzutem przyjęcia 200 tysięcy złotych łapówki. Pieniądze miały pochodzić od Sabriego B. znanego w Warszawie dewelopera tureckiego pochodzenia. Biznesmen, podczas spotkania w Raszynie, miał wrzucić torbę z łapówką przez uchylone drzwi do służbowego auta Artura W. Sabri B. też zasiada na ławie oskarżonych. 

Artur W. od lat pracował w warszawskim samorządzie - w urzędach dzielnic na Woli, Bielanach i Włochach. Był nazywany "wschodzącą gwiazdą Platformy Obywatelskiej".- To taki rodzaj aparatczyka partyjnego, który wiernie wykonywał polecenia posła Marcina Kierwińskiego, obecnie sekretarza generalnego PO. Za posłuszeństwo i spolegliwość miał otrzymywać stanowiska. On nigdy w życiu nie kandydował w żadnych wyborach, nie mógł się wylegitymować poparciem społecznym, które uzasadniałoby zajmowane przez niego stanowiska. Nie zapraszano mnie na spotkania Marcina Kierwińskiego i Marcina W., ale on sam uchylił rąbka tajemnicy składając wyjaśnienia przed sądem. Zeznał, że w sierpniu 2019 roku złożył dymisję z funkcji burmistrza Włoch na ręce Marcina Kierwińskiego. To zdumiewające z punktu widzenia ustawy samorządowej. Poseł z Płocka nie ma żadnych uprawnień do wyznaczania burmistrza i przyjmowania jego dymisji. Oświadczenie Artura W. wskazywało na to, kto tak naprawdę o tym decydował - tłumaczył Krzysztof Czuma.

Po zatrzymaniu przez CBA Artur W. został wyrzucony z Platformy Obywatelskiej. Grozi mu do 8 lat więzienia. - Źródłem sukcesów Artura W. było posłuszeństwo wobec sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej. Decyzje o tym, żeby Artura W. umieścić na stanowisku burmistrza wychodziły od władz warszawskiej PO. Polecenia wydawał Marcin Kierwiński, że należy zagłosować na Artura W. - dodał Czuma.

Posłuchaj
24:34 PR24 2022_10_16-20-32-52.mp3 Krzysztof Czuma gościem Piotra Nisztora (W cieniu afer)

Sprawa przeciwko byłemu burmistrzowi Włoch toczy się przed sądem w Pruszkowie. Co ciekawe, postać Artura W. pojawia się też w aferze reprywatyzacyjnej. Zarzuty dotyczą wręczenia łapówki. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "W cieniu afer"

Prowadzi: Piotr Nisztor

Gość: Krzysztof Czuma (były radny PO)

Data emisji: 16.10.2022

Godzina emisji: 20.33

PR24/tj

Zobacz także

Zobacz także