Gangsterzy w Polsce działali już u schyłku PRL, ale to właśnie w latach 90. działalność gangów dała się szczególnie we znaki polskiemu państwu i służbom policyjnym, szczególnie mocno zapisała się w powszechnej świadomości wojna "Pruszkowa" z "Wołominem".
Dariusz Loranty mówił o początkach powstawania struktur mafijnych w Polsce. - Nie mamy w Polsce świadomości, że kapitalizm nie rozpoczął się w Polsce 4 czerwca 1989 r., ale już wcześniej, gdy rozpoczęły działalności tzw. spółki polonijne, nastąpiło pewne poluzowanie gospodarcze. Pamiętam wypowiedź pewnego milicjanta, który stwierdził, że jak rodziła się grupa przestępcza w Pruszkowie, gdzie rządził niejaki "Barabasz", to Służba Bezpieczeństwa miała delikatny, ale widoczny nadzór nad tymi przestępcami - zaznaczył.
- Służba Bezpieczeństwa nie zwalczała przestępców gospodarczych, ale dbała, żeby nie były głoszone treści antysocjalistyczne. Zwykła grupa rozbójników, którzy biją i kradną, mając delikatny nadzór służb, zaczęła rozwijać swoje struktury - podkreślał gość audycji.
24:09 PR24_mp3 2022_11_06-20-32-53.mp3 Dariusz Loranty o początkach mafii w Polsce (Polskie Radio 24 / W cieniu afer)
Czytaj również:
Więcej w zapisie audycji.
Nikodem Skotarczak ps. Nikoś to jeden z najbardziej znanych gangsterów lat 80. i 90. Został zastrzelony w kwietniu 1998 r. w agencji towarzyskiej w Gdyni. W jego pogrzebie w Gdańsku wzięło udział ponad 1000 osób. Był on uosobieniem przestępczości zorganizowanej w latach 80. i 90.
* * *
Audycja: "W cieniu afer"
Prowadzi: Piotr Nisztor
Gość: Dariusz Loranty
Data emisji: 06.11.2022
Godzina emisji: 20.33
PR24/ka/kor