more_horiz

Bossowie mafi pruszkowskiej zatrzymani. Rafał Pasztelański: mentalnie tkwią w latach 90.

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 21:35
- Bossowie "Pruszkowa" stali się filmowymi gangsterami jak Al Capone czy "Ojciec chrzestny" i z tym się kojarzą, to jest zupełnie błędne. Pamiętam lata 90. - dresiarzy bijących ludzi, bo ktoś się źle spojrzał, gwałcących kobiety, kradnących na potęgę samochody czy też narkotyki, które były wszędzie. To nie są dobrzy ludzie, to wyrachowani, brutalni przestępcy - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Pasztelański, dziennikarz portalu TVP Info.
Andrzej B. ps. Słowik w  Sadzie Okręgowym w Warszawie 09.03.2020.
Andrzej B. ps. ''Słowik'' w Sadzie Okręgowym w Warszawie 09.03.2020. Foto: Mateusz Włodarczyk / Forum

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 23 listopada ponad 20 osób, wśród nich Andrzeja Z. ps. Słowik, Leszka D. ps. Wańka i Janusza P. ps. Parasol. Wraz bossami zatrzymano co najmniej 20 innych osób. Część z nich była związana z gangiem pruszkowskich w latach 90. i na początku nowego stulecia.

Rafał Pasztelański komentował zatrzymania gangsterów. - "Stara miłość nie rdzewieje", jak mówią policjanci, jeśli ktoś był gangsterem, to w dziewięćdziesięciu procentach przypadków będzie nim do śmierci. Choć teraz jest łatwiej, jeszcze w latach 90. i w pierwszej dekadzie tego wieku ta śmierć następowała dosyć szybko i była gwałtowana. Teraz nie ma za wiele porachunków gangsterskich z użyciem broni palnej. Najbardziej mnie zaskakuje w przypadku "Pruszkowa" to, że są to ludzie w wieku emerytalnym, oni dalej siedzą mentalnie w latach 90. - zauważył gość audycji. 

- Resocjalizacja w przypadku tych groźnych gangsterów nie istnieje, siedząc w więzieniu zdobyli nowe kontakty, a w przypadku Pruszkowa było to także zainteresowanie się przestępczością gospodarczą, wyłudzaniami VAT. Z wyłudzeń są większe pieniądze niż z handlu narkotykami, przy znacznie mniejszym ryzyku - dodał ekspert.

Prokuratura Krajowa zaznaczyła, że CBŚP dokonało zatrzymań na polecenie mazowieckiego wydziału zamiejscowego departamentu do spraw przestępczości zorganizowanej i korupcji PK w Warszawie.

Posłuchaj
24:32 PR24 2022_12_04-20-33-42.mp3  Rafał Pasztelański o zatrzymaniu bossów mafii pruszkowskiej (Polskie Radio 24 / W cieniu afer)

Czytaj również:

Więcej w zapisie audycji.

Gangsterzy w Polsce działali już u schyłku PRL, ale to właśnie w latach 90. działalność gangów dała się szczególnie we znaki polskiemu państwu i służbom policyjnym, szczególnie mocno zapisała się w powszechnej świadomości wojna "Pruszkowa" z "Wołominem".

* * *

Audycja: "W cieniu afer"

Prowadzi: Piotr Nisztor

Gość: Rafał Pasztelański, dziennikarz portalu TVP Info

Data emisji: 04.12.2022

Godzina emisji: 20.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także