more_horiz

PO chciała sprywatyzować polski sektor zbrojeniowy? Kownacki: są na to dokumenty w MON

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2023 21:26
- W sytuacji, gdy nie dokonywano żadnej restrukturyzacji holdingu, mogło chodzić tylko o jedno: żeby ten holding przekazać podmiotowi zewnętrznemu. Brano pod uwagę de facto wykupienie Polskiej Grupy Zbrojeniowej przez koncern Airbus. Na to są dokumenty w Ministerstwie Obrony Narodowej - podkreślił w Polskim Radiu 24 Bartosz Kownacki, poseł PiS, były wiceszef MON. 
Bartosz Kownacki
Bartosz Kownacki Foto: PR24

Gość PR24 mówił o stanie polskiego sektora zbrojeniowego jesienią 2015 roku, kiedy Prawo i Sprawiedliwość przejmowało władzę w Polsce. 

Polski sektor zbrojeniowy był w stanie słabym - wbrew przekonaniu opinii publicznej, ale także części polityków, nawet obozu rządzącego. Były to spółki w katastrofalnym stanie, przynoszące straty. Były źle zarządzane, często bez perspektyw kontraktów, z przestarzałym parkiem maszynowym i z prezesami, którzy - oczywiście nie wszyscy - nie zawsze dobrze służyli tym spółkom - podkreślił Bartosz Kownacki. 

- Każdego dnia budziłem się z innym problemem i ze świadomością, że każda z tych spółek może splajtować. Trzeba było przez te osiem lat wiele pracy, żeby wyciągnąć je na prostą - dodał poseł PiS.

PGZ była przygotowywana do prywatyzacji?

Odniósł się także do pytania czy za rządów PO-PSL Polska Grupa Zbrojeniowa była przygotowywana do prywatyzacji.

- Przychylam się do takiej tezy. Na pewno dobrą rzeczą jest to, że PO stworzyła PGZ. Ale w sytuacji, gdy nie dokonywano żadnej restrukturyzacji i reorganizacji holdingu, mogło chodzić tylko o jedno: żeby ten holding przekazać podmiotowi zewnętrznemu. A on tak naprawdę nie kupowałby zakładów, tylko kupowałby rynek - zaznaczył polityk. 

Jak podkreślił, "tak się robiło w Polsce w latach 90". - Nie chodziło tu o konkretne zakłady, bo ich mogłoby nie być w ogóle, mogłyby zostać same montownie czy malownie, a cała produkcja byłaby w Niemczech, Francji, Hiszpanii czy Stanach Zjednoczonych - wyjaśniał Bartosz Kownacki.

Brano pod uwagę de facto wykupienie Polskiej Grupy Zbrojeniowej przez koncern Airbus. Na to są dokumenty w Ministerstwie Obrony Narodowej - powiedział poseł.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:39 PR24 2023_07_30-20-33-19.mp3 W Cieniu afer - 30.07.2023 

***

Audycja: "W cieniu afer"

Prowadzący: Piotr Nisztor

Gość: Bartosz Kownacki (poseł PiS) 

Data emisji: 30.07.2023

Godzina: 20.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także